Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala, že v ČR již není ptačí chřipka. S odkazem na web organizace to oznámili zástupci Státní veterinární správy (SVS). Některé mimoevropské státy zrušily vůči ČR obchodní omezení, která v souvislosti s chřipkou přijaly. Letos v únoru se zlikvidovalo druhé ze dvou ohnisek ve Slepoticích na Pardubicku.
Kvůli nákaze omezilo obchod Rusko, Ukrajina, Filipíny, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Hongkong, Maledivy a Peru. Dlouhodobě omezuje podle veterinářů dovoz drůbeže z Česka Čína a Japonsko. Veterináři státy o změně situace informovali. „Okamžitě zareagovaly příslušné úřady Hongkongu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie a zrušily omezení uplatňovaná z důvodu ptačí chřipky vůči ČR,“ uvedla správa. Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád pak věří, že další země na tyto informace rychle zareagují a obchod se obnoví ve větší míře.
Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by se situace mohla zlepšit u Ruské federace. Podle ní byl omezený vývoz násadových vajec z Pardubického kraje, kde je přitom největší český producent. „Děkujeme SVS a potažmo ministerstvu zemědělství za efektivní řešení, díky kterému byla ČR rychle uznaná zemí prostou nákazy,“ dodala.
Ptačí chřipka se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. V únoru se v komerčním slepotickém ohnisku zlikvidovalo 7000 krocanů a 130.000 brojlerů.
Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.
V ČR se ptačí chřipka kromě letošního roku předtím objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.
ĆTK