Cena prasat nevzrostla nad náklady už rok, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Zemědělského svazu ČR. Podle předsedy svazu Martina Pýchy je výkupní cena prasete v živé hmotnosti kolem 27 korun za kilogram, náklady ale činí 34 Kč/kg. Předseda vyzval další části obchodního řetězce, aby platili za výkup masa alespoň evropský průměr, který činí kolem 32 Kč/kg.
Velký vliv na finální cenu mají podle Pýchy zpracovatelé, ale i obchodní řetězce. Podle něj je rozdíl mezi zemědělskou a potravinářskou cenou kolem 44 Kč/kg. V obchodech se pak podle něj kilogram vepřového v průměru prodává za 130 Kč/kg, což je proti necelým 30 Kč/kg od zemědělce propastný rozdíl.
„Velký vliv na cenu má prasečí mor – je Evropě, v Asii a nyní už i v Africe. Evropa se potýká s tím, že hlavní producentské země se bojí, že nebudou moci finalizovat a prodávat svou produkci v Číně, tedy u jednoho z největších spotřebitelů,“ dodal Pýcha.
Podle majitele Rhea Holdingu Josefa Koláře se chovatelé prasat dělí na ty, kteří ještě věří, že se výkupní ceny zvednou, a na ty, kteří už s chovem přestali. Holding sám plánuje kapacitu výkrmu a porážek zvětšovat. Až holding dokončí rozestavěné farmy, bude denní porážka 650 prasat. Loni stoupl chov ve skupině na 1400 prasnic základního stáda. Soběstačnost ČR ve vepřovém je kolem 40 procent. Podle Koláře je v ČR velkým problémem zvětšovat chovatelské kapacity. Uvedl, že chce stavět výkrmnu čtyři kilometry od přehrady Vranov nad Dyjí, lidé podle něj fabulují, že zasáhne do tamního životního prostředí. To se podle něj nestane, jde o pozemek ve starém opuštěném středisku, projekt ještě bude hodnotit stát.
Do budoucna podle Pýchy bude muset cena producentů vzrůst. „Nedovedu si představit, že bychom ještě za deset let prodávali za stejné ceny,“ uzavřel.
ČTK