Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Novinářům to dnes řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Letošní úroda je podle posledních údajů Českého statistického úřadu zhruba 614.000 tun, což je o 8,6 procenta méně než loni. Svaz však odhaduje, že letošní úroda bude nižší o deset až 20 procent.
Králíček uvedl, že tento týden sklizeň brambor prakticky končí a nesklizené zůstávají jen okrajové plochy. Nižší výnosy jsou zejména na Vysočině hlavně kvůli suchým letním měsícům. U konzumních brambor je situace podobná jako například v Německu, Francii nebo Nizozemsku, kde zemědělci mají také horší úrodu než loni. Králíček upozornil na to, že cena vzniká hlavně na zahraničním trhu a farmářské ceny nyní mírně stoupají kvůli zdražování energií a obecně vyšším nákladům.
Králíček poznamenal, že už zdražila řada plodin, zatímco konzumní brambory zemědělci prodávali celou letošní sezonu za cenu čtyři až pět korun za kilogram, což je pro pěstitele v podstatě nákladová cena. „Očekáváme, že cena se teď navýší,“ řekl. Doplnil, že nyní se v maloobchodních řetězcích prodává kilogram brambor za zhruba 11 korun v prodejních akcích, které se opakují prakticky každý týden u některého z řetězců, což je pro zemědělce problematické. „Pěstitelé potřebují zisk, aby mohli ve své produkci pokračovat,“ doplnil. Mimo akce se podle svazu maloobchodní cena pohybuje od 15 do 17 korun.
Podle Králíčka lze očekávat, že v nejbližší době maloobchodní cenu ovlivní zvýšené náklady zejména na energie. „V každém případě bude cena přes 20 korun, nelze teď spekulovat, do jaké výše může vyšplhat,“ doplnil. Podle něj lze očekávat i růst cen v prodeji přímo u farmářů. Zdražení nastane poté, co se začne obchodovat s uskladněnou produkcí, což může být během měsíce.
Svaz vyzývá k tomu, aby lidé přímo podpořili farmáře nákupem takzvaně ze dvora, kde jsou ceny nižší než v řetězcích. Králíček odhaduje, že maloobchodní řetězce prodají zhruba 50 až 60 procent konzumních brambor.
ČTK