Evropská komise má do šesti měsíců předložit další analýzu dopadů plánu na snižování spotřeby pesticidů do roku 2030. Členské státy přesvědčily komisi, aby zohlednila ve snižování spotřeby úroveň užívání pesticidů v jednotlivých zemích. Řekl to ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Za úspěchy českého předsednictví v Evropské unii považuje také dosažení dohody o rybolovných kvótách nebo schválení strategických plánů zemědělských dotací pro všechny země EU.
Téma snižování množství pesticidů Nekula avizoval jako jeden z důležitých bodů již před začátkem českého předsednictví. Původně se mluvilo o tom, že cílem návrhu Evropské komise je omezit do roku 2030 jejich spotřebu o 50 procent. Nekula uvedl, že se podařilo prosadit spravedlivější přístup k jednotlivým zemím, protože ve spotřebě pesticidů jsou velké rozdíly. „U nás je spotřeba zhruba 1,5 kilogramů na hektar a rok, v Nizozemsku je to přes deset kilogramů. Rumunsko spotřebuje jen půl kilogramu,“ řekl Nekula.
Prodeje pesticidů v Česku podle statistik komise mezi lety 2011 až 2020 klesly o 38 procent. Česko tak patří k zemím, kde objem prodejů klesá nejvíce. Podle Nekuly by místo plošného snižování o 50 procent do roku 2030 měly státy, kde spotřeba již výrazně klesla, snižovat jen zhruba 35 procent, zatímco státy s větší spotřebou o 65 procent.
Doplnil, že členské státy také dosáhly toho, aby se zadala nová analýza dopadu celého opatření na produkci potravin a na malé a střední zemědělce. Komise ji má předložit do šesti měsíců. „Ne každý měl odvahu toto téma položit na stůl, je to hodně politicky citlivé i z environmentálního hlediska,“ uvedl.
Nekula považuje za úspěch EU zřízení takzvaných tras solidarity na vývoz zemědělské produkce z Ukrajiny. Připomněl, že na jaře panovaly obavy, že válka způsobí nedostatek potravin. „Bylo to až na hraně paniky,“ podotkl. Podle ministra to pomohlo nejen zemím severní Afriky nebo Blízkého východu, kam produkce z Ukrajiny běžně směřovala, ale například i jižním státům EU, kde bylo velké sucho. „Unie si pomohla tím, že jsme nakoupili ukrajinskou kukuřici na krmení pro dobytek, protože pokles výnosu byl zhruba o čtvrtinu,“ dodal.
Na vývoz produkce z Ukrajiny se zrušila cla, což by mělo platit ještě do poloviny příštího roku. Následně se bude vyhodnocovat další postup. Nekula upozornil na to, že například do Polska se dovezlo o dva miliony tun obilí víc než v jiných letech. Způsobilo to nerovnováhu na tamním trhu a polští zemědělci již vyjádřili obavy, jaké to bude mít dopady. Jako podstatný krok k zajištění rezervy zemědělské produkce považuje Nekula výjimky z rotace plodin nebo využití neprodukčních ploch, které letos EU umožnila.
V říjnu se podle Nekuly podařilo také velmi rychle dosáhnout dohody o rozdělení rybolovných kvót v Baltském moři. Poznamenal, že poslední jednání rady ministrů o kvótách pro Atlantický oceán, Severní, Černé a Středozemní moře trvalo až do ranních hodin. České předsednictví také mělo jako jedno z témat, které se podařilo prosadit, přísnější ochranu úhoře. Nekula poznamenal, že pro řadu států je to velmi složité téma vzhledem k tomu, že někteří rybáři na lovu mají založeno své živobytí.
ČTK