Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK) ohlásila na čtvrtek největší protesty svého druhu v historii Slovenska, namířeny jsou hlavně proti opatřením Evropské unie v oblasti zemědělství. Demonstrace bude také na hraničním přechodu Holíč/Hodonín, kde se slovenští farmáři sejdou se svými českými kolegy a krátce tam i zablokují dopravu. Novinářům to řekli zástupci SPPK, která je největší stavovskou organizací slovenských farmářů.
V pondělí vlastní protest na Slovensku zorganizovali menší farmáři, jejich akce se zaměřila spíše na opatření či údajnou nečinnost slovenských úřadů.
„Poslední měsíc Evropská unie hoří zemědělskými protesty. Slovenští zemědělci sdílejí podobné názory jako evropští zemědělci. I touto cestou se chceme omluvit občanům za zdržení a nějaká omezení, jinou cestu nemáme,“ uvedl šéf SPPK Emil Macho k nadcházejícímu protestu. Dodal, že celkově se do něj na Slovensku zapojí 4000 farmářů s 2200 kusy zemědělské techniky.
Farmáři podle Macha nebudou jízdou traktorů ani jinou technikou blokovat dálnice a rychlostní silnice, akce na ostatních silnicích začne po ranní dopravní špičce. Zemědělci se chtějí shromáždit na 37 místech po celé zemi, kromě zmíněného hraničního přechodu s Českem také například na hranici s Polskem.
SPPK kromě jiného upozornila na byrokracii, nevyplacené dotace za loňský rok či na nutnost vytváření biopásů v lánech, kde podle nich pouze roste plevel a množí se hlodavci.
Už v pondělí nespokojení slovenští zemědělci z menších farmářských sdružení vyrazili s technikou na silnice a do ulic měst v některých regionech Slovenska s cílem upozornit na nepříznivou situaci v sektoru. Organizátoři uvedli, že se do akce zapojilo více než 300 traktorů. Tato skupina farmářů podobně jako SPPK kritizuje slovenské úřady za nevyplacení přímých plateb za loňský rok. Kromě toho si stěžuje na komplikovaný přístup menších farmářů k pronájmu státní půdy, požaduje plošné zvýhodnění pro nákup nafty v celém zemědělství a plošné úlevy z placení povinných sociálních odvodů, které stát zavedl pouze pro firmy z vybraných sektorů potravinářského průmyslu a zemědělství.
Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč konání pondělního protestu kritizoval. Podpořil naopak chystanou akci SPPK.
ČTK