Slovenský ministr zemědělství Ján Mičovský ohlásil demisi, hlavě státu ji předá příští pondělí. Oznámení o rezignaci učinil dnes ministr před novináři a poté, co policie obvinila již bývalou šéfku státního pozemkového fondu, kterou Mičovský do této funkce navrhl.
„Bylo by ostudou být součástí protikorupčního hnutí a zároveň v takovéto situaci trochu (dělat), že se až tak mnoho nestalo. Pořádek netřeba jen hlásat, je třeba ho i činy dokazovat,“ řekl Mičovský, kterého do vlády nominovalo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), jež uspělo v loňských volbách i díky svému protikorupčnímu programu.
Slovenská policie minulý týden zadržela a obvinila z korupce, zneužití pravomocí a ze založení zločinecké skupiny sedm lidí včetně tehdejší šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošové, soud je pak poslal do vazby. Bartošová se mezitím vzdala funkce ředitelky SPF, který spravuje státní zemědělskou půdu a také parcely takzvaných neznámých vlastníků. SPF už v minulosti čelil různým kauzám, například v souvislosti s restitucemi pozemků. Bližší informace o důvodech stíhaní Bartošové nejsou známé. Podle listu Denník N se obvinění týká období před posledními volbami, kdy Bartošová pracovala v SPF v nižší řídící funkci.
Mičovský se stal ministrem zemědělství po loňských volbách, tuto funkci si udržel i po dubnové výměně premiéra. Odchod Mičovského z vlády bude první změnou v nynějším kabinetu Eduarda Hegera, který pracuje téměř v totožném složení jako předchozí vláda Igora Matoviča. Šéf OLaNO Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy v březnu v zájmu řešení vládní krize, během které dvě menší vládní strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly jeho demisi.
Podle opozice měl Mičovský pro údajnou neschopnost a množící se skandály odstoupit už dávno. Strana Hlas-sociální demokracie bývalého premiéra Petera Pellegriniho tvrdila, že po Mičovském zůstává celý resort v rozkladu.
Slovenská média označovala dlouholetého lesníka Mičovského spíše za nevýrazného ministra. Zástupci zemědělců a potravinářů ministra kritizovali například za to, že slovenský plán obnovy nepočítá s finanční podporou rozvoje zemědělského a potravinářského sektoru.
Bartošová není prvním stíhaným vysokým úředníkem, kterého do funkce dosadila nynější koalice. Letos v březnu policie zadržela a obvinila z korupce tehdejšího šéfa slovenské civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského, soud ho poslal do vazby. Pčolinský na zmíněnou funkci rezignoval.
Vlnu zatýkání soudců, někdejších vysokých úředníků a bývalých představitelů slovenské policie v souvislosti s různými kauzami zažilo Slovensko loni po parlamentních volbách. Mezi zatčenými byly i osoby, které se do svých dřívějších vysokých funkcí dostaly za vlád sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Směr-SD po volební porážce skončil v opozici.
ČTK