Slovenský ministr hospodářství Karel Hirman podepsal vyhlášku o zákazu dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny, v platnost vstoupí po jejím zveřejnění. Napsala to mluvčí ministerstva Mária Pavlusík. Bratislava přistoupila k restrikcím při dovozu z Ukrajiny poté, co podobný krok ohlásily Polsko a Maďarsko v zájmu ochranu svých zemědělců před dovozem například levné ukrajinské pšenice.
Návrh na časově neomezený zákaz dovozu některého zboží z Ukrajiny schválila vláda v pondělí. Hlavní slovenský veterinář Jozef Bíreš pak řekl, že restrikce začnou platit už ode dneška. Na základě rozhodnutí vlády má příslušné opatření o zákazu importu vydat právě ministerstvo hospodářství, a to ve spolupráci s ministerstvem zemědělství.
Seznam zboží, které nebude možné dovážet z Ukrajiny nebo které je původem z této východoevropské země, čítá podle ministerstva zemědělství tři desítky produktů. Kromě pšenice, ječmene a ovse jde například o kukuřici, cukr, olejnatá semena, ovoce, zeleninu, med a včelí produkty. Ministr zemědělství Samuel Vlčan v pondělí řekl, že jde o produkty, ve kterých je Slovensko soběstačné. Seznam zboží bude moci ministerstvo průběžně měnit.
Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu.
Česká republika podle pondělního oznámení českého ministerstva zemědělství zákaz dovozu ukrajinského obilí nechystá.
Slovensko už minulý týden pozastavilo zpracování ukrajinského obilí, které bylo dříve dovezeno do země. Učinilo tak v reakci na odhalení pesticidu v jedné ze zásilek obilí. Na začátku dubna slovenské úřady zavedly plošné kontroly dováženého obilí z Ukrajiny a také jeho tranzitu přes Slovensko, který zůstane nadále povolen.
Evropská komise (EK) už obchodní restrikce Varšavy a Budapešti označila za neakceptovatelné. Opatření kvůli levnému obilí z Ukrajiny nově požadují také bulharští zemědělci. Nespokojeni jsou i v Rumunsku.
ČTK