Slovensko připravuje nový soubor opatření proti šíření afrického moru prasat, který byl v zemi poprvé potvrzen před dvěma lety a letos v červnu zasáhl jeden z velkochovů. Ministerstvo zemědělství v materiálu vyčíslilo náklady na potírání zmíněného vysoce nakažlivého virového onemocnění na více než 12 milionů eur (přes 300 milionů Kč).
Africký mor prasat zabíjí nejen divočáky, ale i domácí vepře. Vakcína proti němu neexistuje, v ohnisku nákazy se prasata utrácejí a úřady nařídí zákaz nebo omezení obchodování s nimi, s vepřovým masem i s výrobky z něj. Pro lidi virus nebezpečný není. Nákaza se v minulosti objevila i v České republice. Na Slovensko byla nákaza podle tamních úřadů zavlečena patrně z Polska, Maďarska a z Ukrajiny.
Opatření na potlačení afrického moru prasat na Slovensku počítají prakticky s úplným odstřelem divočáků v okresech, kde nákaza nebyla ještě potvrzena – včetně oblastí, jež sousedí s lokalitami s prokázaným výskytem onemocnění. Tento postup je podle ministerstva jediným účinným opatřením, které pomůže zamezit dalšímu šíření viru. Zatímco loni v červenci byl africký mor prasat potvrzen u divočáků, kteří jsou zdrojem nákazy, v pěti okresech na Slovensku, nyní to je už ve 26 okresech.
Kromě toho ministerstvo zemědělství předpokládá intenzivnější kontroly například dodržování opatření k zamezení kontaktu chovaných a divoce žijících zvířat, stejně jako možnost nařízení mimořádných dezinfekcí areálů s chovem většího počtu prasat. Ve velkochovu na středním Slovensku, kde byl potvrzen africký mor prasat, bylo utraceno 7000 prasat.
Odhadované náklady na opatření proti šíření afrického moru prasat zahrnují například výdaje na chladicí boxy pro myslivce, dále na odebírání a na laboratorní vyšetření vzorků odstřelených a uhynulých divočáků.
ČTK