Původní rozhodnutí ohledně plošného navýšení pachtu ze strany SPÚ o 5,8 % bylo podle vyjádření předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýcha vnímáno zemědělskou veřejností značně kontroverzně. Tento postoj nevyplýval pouze z plošného navýšení pachtu, ale i z metodiky výpočtu. „V únoru tohoto roku jsme nad otázkou úprav pachtovného ze strany SPÚ měli poměrně věcnou a plodnou diskusi s ředitelkou SPÚ Ing. Maradovou, díky ní jsme došli k dohodě ohledně úprav kalkulací,“ poznamenal.
Svaz souhlasí s rozhodnutím SPÚ aktualizovat pachtovné podle zemědělských výrobních oblastí, což lépe odráží reálný ekonomický vývoj v sektoru a podporuje zemědělskou činnost v různých regionech. Oceňuje, že došlo k přepočtu pachtovného s přihlédnutím k jeho připomínkám. „Nicméně je důležité zdůraznit, že pacht je v praxi často složen z tzv. ‚čistého pachtu‘ a ‚příspěvku na daň z nemovitosti‘, což nebylo v původních kalkulacích navýšení pachtu řádně zohledněno,“ podotkl Martin Pýcha. „Díky následné změně metodiky kalkulace a posléze i regionalizaci navýšení pachtu se SPÚ snaží zajistit spravedlivější a transparentní rozdělení nákladů mezi státem a pachtýři.“
Jak uvádí svaz, součástí dohody byl i příslib, že se rekalkulace pachtu a jeho regionalizace promítne zpětně i do již uzavřených smluv, pokud o to pachtýř úřad požádá. Kritizuje proto fakt, že ne všechny staré smlouvy s SPÚ se mohou modifikovat podle nových pravidel, jak vyplývá z vyjádření SPÚ. To může vést k situaci, kdy dlouhodobější nájemci zemědělské půdy mohou být znevýhodněni v porovnání s novými pachtýři, kteří vstoupí do systému pod aktualizovanými podmínkami.
Pro svaz je zásadní, aby byla zajištěna rovnost a spravedlnost pro všechny zemědělce, což zahrnuje revizi všech smluv tak, aby odrážely současné ekonomické a tržní podmínky. Zemědělský svaz ČR proto vyzývá SPÚ, aby znovu zvážil svůj přístup k aktualizaci smluv a poskytl všem pachtýřům možnost přizpůsobit se novým podmínkám bez ohledu na datum uzavření původních smluv.
(mak)