Schodek agrárního zahraničního obchodu se za letošní první čtvrtletí snížil o 36,9 procenta na 6,9 miliardy Kč. Na webu to uvedlo ministerstvo zemědělství. Vývoz se meziročně zvýšil o 2,8 procenta na 55,1 miliardy Kč, dovoz klesl o čtyři procenta na 62 miliard Kč. Podle Zemědělského svazu ČR je zatím brzy na odhady celoročních výsledků. Důvod záporného salda zůstává podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy stejný, jde o schodek u masa.
„Zlepšila se zejména záporná bilance agrárního zahraničního obchodu se zeměmi EU, a to z 5,7 miliardy Kč na 2,5 miliardy Kč, zatímco záporná bilance obchodu se třetími zeměmi (včetně Spojeného království) se zlepšila mírněji z 5,1 miliardy Kč na 4,3 miliardy Kč,“ napsalo ministerstvo.
Největší zlepšení bylo u vepřového masa, ječmene, kukuřice, řepkového a hořčičného oleje, naopak zhoršení bylo u cigaret, řepkových semen, mléka a smetany.
Agrární zboží se vyváželo zejména do Německa (24 procent vývozu), dále na Slovensko s pětinou exportu, následovaly Polsko, Itálie, Rakousko a Maďarsko. Ze zemí mimo EU byla nejdůležitější Velká Británie, následně Rusko, Japonsko, Ukrajina, Turecko a Čína.
Podle ministerstva se zlepšila exportní situace u států, kde působí čeští agrární diplomaté. U Libanonu šlo meziročně o zlepšení o 52,4 procenta, u Spojených arabských emirátů o 15,2 procenta, u Srbska o 7,2 procenta a u Číny o 1,6 procenta. U některých států, kde diplomaté také působí, ale došlo k poklesu – u Spojených států o 45 procent a u Japonska o 15,2 procenta.
Dovoz do ČR pocházel hlavně z Německa a z Polska. K největšími zlepšení došlo v obchodu s Nizozemskem, Německem a Francií, zhoršení zaznamenal obchod s Itálií, Maďarskem nebo Norskem.
Nejvíce vyváženým zbožím byly cigarety, přípravky pro výživu zvířat a pšenice, do ČR se nejvíce dováželo vepřové maso, potravinové přípravky a také přípravky používané pro výživu zvířat.
Podle Píchy nadále ČR vyváží suroviny jako je obilí, dováží pak výrobky s přidanou hodnotou. „Nejen ČR, ale např. i sousední Slovensko mívá vysoké záporné saldo agrárního zahraničního obchodu. Žel, realita je taková, že se převážejí tuny a tuny agrárních komodit mírného pásma na velké vzdálenosti přes hranice států, přitom bychom je mohli vyrábět doma,“ uzavřel Pícha.
Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni podle dřívějších informací Českého statistického úřadu meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy Kč z předloňských 47,5 miliardy Kč. Předloňské výsledky byly zatím nejhorší od roku 1993. Vývoz loni meziročně vzrostl o osm procent, tedy o 15,8 miliardy Kč na 213,8 miliardy Kč. Dovoz agrárního zboží rostl pomaleji, šlo meziročně o dvě procenta, tedy o pět miliard na 250,5 miliardy Kč.
ČTK