Sadaře v Plzeňském kraji zatím nepoškodil ranní mráz do minus čtyř stupňů. Kvetou pouze třešně, které chrání rozprašovači vody. Na jabloních a hrušních pupeny teprve raší. Pěstitelé doufají, že se jim vyhnou mrazy zejména na „ledové muže“ od 12. do 14. května, kdy jsou stromy ke škodám nejnáchylnější. Letošní úroda by mohla být normální. Řekli to Richard Schwarz, spolumajitel čtyřicetihektarových sadů z Vranova na Rokycansku a Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy na Plzeňsku, kde pěstují jablka na 25 hektarech a na několika hektarech hrušně, švestky a třešně.
„Byly tady minus čtyři, což je relativně dost v tomhle stadiu, ale zatím to nevidím jako zásadní problém,“ uvedl Schwarz. Mrazy byly zatím dva dny asi čtyři hodiny k ránu a od středy by měly přestat. „Pokud by byly na ‚ledové muže‘ minus dva, byl by to větší problém,“ řekl. Jabloně už mají otevřené pupeny před květem.
Oproti loňsku letos kvetou stromy se zpožděním. „Je to v podstatě normální rok. Zhruba čtyři pět let předtím to bylo hodně dopředu,“ řekl Schwarz. Jeho sady loni zmrzly pětkrát, loni kolem 25. dubna bylo v oblasti dvě noci po sobě minus devět stupňů. Ohně nebo postřiky v sadech zatím firma nezvolila, šetří peníze a materiál na „ledové muže“.
„Pořád ještě nekveteme. Začaly pomalinku třešně, ale tam jsme instalovali protimrazovou ochranu, kterou jsme teď dva dny pouštěli,“ uvedla Zikmundová. Jde o rozprašovače vody, které vytvoří na pupenech ledovou krustu. Podle ní byly v Nebílovech minus dva stupně, přesto chtěla květy chránit.
„Bojím se, aby nám to pak nezmrzlo na ‚ledové muže‘. To bude to období, kdy to bude kvést, protože je všechno zpožděné. Loni jsme kvetli začátkem dubna – naplno třešně a začínaly hrušně a jabloně,“ uvedla. Během dubna už byly stromy odkvetlé. Zpoždění proti minulým letům se odhaduje až o 50 dnů, tím se sadaři dostávají do běžných let. „Minulých čtyři pět let přišlo léto v dubnu,“ uvedla. Jabloně jsou zatím v pupenech, pouze ranější odrůdy trochu pukají. Ale může to promrznout i v pupenu, dodala.
Podle sadařů lidé začali více kupovat jablka z loňské sklizně, jichž zbyly desítky tun. Prodej výrazně zmrazila epidemická opatření a uzavření okresů. V běžných letech mají v polovině dubna většinu produkce vyprodanou.
Ochranná opatření zatím v sadech na Šumpersku nechystá společnost Úsovsko, která pěstuje jablka a hrušky. Podle ředitele divize ovocnářství Michala Horáčka předpovědi meteorologů pro tuto oblast nejsou alarmující a dosavadní teploty způsobily na stromech zatím minimální škody. Letošní zima měla totiž podle něj normální průběh. Stromy díky tomu nezačaly rašit předčasně a ochlazení v dubnu přečkaly bez větší újmy. „Chladno bylo relativně i v březnu, takže naše stromy jsou proti loňskému roku vegetačně opožděny o nějakých 14 dní,“ podotkl Horáček.
Ředitel společnosti Sady Životice v Havířově na Karvinsku Jiří Dulava sleduje předpověď počasí na týden dopředu, ale zatím výstrahu před výraznějším poklesem teplot nezaznamenal. „U nás mrazy nebyly, jenom v noci z neděle na pondělí čtyři desetiny pod nulou, takže nedošlo k žádnému poškození. Všechno je to ale letos zpožděné, takže na stromech de facto nic není vidět. Zatím se nedá odhadnout, jaká bude úroda,“ řekl Dulava.
ČTK