V noci na neděli a především na pondělí mají být na jižní Moravě mrazy, které mohou ohrozit úrodu meruněk, broskví či třešní. Stromy jsou totiž na Znojemsku a Břeclavsku v různé fázi květu. Kvůli teplé zimě letos jako mnohokrát v předchozích letech vykvetly poměrně brzy, a jsou proto náchylné k poškození. Oslovení pěstitelé však zatím žádná opatření nechystají a nechávají si je ještě na případné pozdější použití, tedy na dobu, kdy mohou být na stromech malé plůdky.
Podle předpovědi na webu AgroRisk by mělo na jihu jižní Moravy začít mrznout ještě před půlnoci na pondělí a teploty by mohly k ránu klesnout až na úroveň okolo minus čtyři či minus pěti stupňů. Zároveň by se mělo přes noc vyjasnit a měl by se uklidnit vítr. Meruňky už byly tento týden v plném květu, někde už i odkvétají a postupně nakvétají broskve. Květy třešní jsou zatím nerozvité.
„Ještě vydržíme, možná bude hůř. Nepředpokládám, že to bude tak razantní. Před deseti dny byl navíc horší mráz a květy už mohou být poškozené,“ řekl Jan Marek z Agro Stošíkovice na Znojemsku. A navíc má z loňska stejnou zkušenost jako Ivo Pokorný z Pomony Těšetice, kdy i přes poměrně silný mráz počínající úroda odolala. „V části sadu jsme dělali oheň, v části ne. Kdybychom to nedělali, tak jsme i ušetřili. Ale bylo to zvláštní,“ řekl Marek. „Lámali jsme si hlavu, čím to bylo,“ řekl Pokorný. Záleží nejen na síle mrazu, ale i na větru, vlhkosti a také typu mrazu.
Zapálit parafínové svíce navíc není levná záležitost. „Stojí nás to 50.000 korun na hektar,“ řekl Pokorný. Případně také pěstitelé pálí v sudech větve z ostříhaných stromů, také rozprašují umělou mlhu, která zvyšuje vlhkost. Ze zahraničí už jsou známé i fotky, kdy při přízemních mrazech létají zemědělci nad sadem vrtulníkem, aby míchali teplejší vzduch se studenějším, který je těžší.
Jarní mrazy jsou pro pěstitele čím dál větším problémem. Kvůli klimatické změně, jejímž průvodním jevem jsou teplejší a kratší zimy, stromy vykvétají dříve. Časové okno pro vpád studeného vzduchu se tím zvětšuje, protože končí okolo poloviny května. Zvláště na jižní Moravě se tak podle bioklimatologů stává pěstování meruněk či broskví čím dál rizikovějším podnikem.
ČTK