Rusko si pozastavením obilných dohod, které od loňského roku umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů, vzalo země třetího světa jako rukojmí, prohlásil český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vyjádřil se tak po jednání se svým slovenským protějškem Jozefem Bírešem v Horní Lidči na Vsetínsku.
Postup Ruska vnímá ministr jako další akt agrese vůči Ukrajině. „Je to krok, který může mít zcela dramatický dopad na země třetího světa, které v tuto chvíli budou ohroženy kvůli tomu, že dodávky obilí z Ukrajiny budou fakticky od zítřka (úterý) zastaveny. A ta loď, která včera (v neděli) odplula, tak byla tedy pravděpodobně poslední,“ řekl Výborný.
Podle ministrů je nyní třeba vytvořit koridory pro co nejrychlejší dopravu zboží do evropských přístavů. „Musíme zajistit to, aby se obilí dostalo do evropských přístavů a následně do třetího světa,“ uvedl Výborný. Příští týden na jednání rady ministrů zemědělství v Bruselu by to podle něj mělo být tématem číslo jedna.
Obilí z Ukrajiny by podle Výborného přes evropské přístavy mělo směřovat právě do zemí třetího světa, nikoliv do Evropy samotné. Za důležité to považuje i ve vztahu ke konkurenceschopnosti evropských zemědělců včetně českých, kteří podle něj třetinu obilí vyvážejí do zahraničí. „Jakékoliv přehlcení evropského trhu bude mít negativní dopad na jeho cenu, což my nechceme dopustit,“ řekl ministr.
Podle slovenského ministra zemědělství a rozvoje venkova Bíreše jsou sklady na Slovensku plné právě z důvodu dovozu ukrajinského obilí v minulosti. Spolu s dalšími zeměmi, které s Ukrajinou sousedí, plánuje Slovensko připravit prohlášení pro Evropskou komisi, aby zohlednila specifické postavení těchto států, uvedl Bíreš. „Chceme koridory solidarity podporovat, ale nemůžeme to podporovat do té míry, že by potraviny slovenské nebo v Čechách byly nahrazené ukrajinskými. To je velmi důležité, protože i cenová politika těchto potravin z Ukrajiny je jiná než u našich zemědělců,“ řekl Bíreš.
S plnými sklady se potýkají také čeští zemědělci. Podle odhadů jsou v nich stále ještě dva miliony tun z loňské sklizně, kterou nedokázali prodat, řekl začátkem července mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v dubnu upozornil na to, že ve skladech je meziročně o 40 procent více obilí. Zdůvodňoval to hlavně tím, že kvůli dovozu obilí z Ukrajiny se zastavil export.
Dohody Rusko a Ukrajina podepsaly loni v červenci. Šlo o reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která v obou zemích zastavila vývoz zemědělské produkce po moři. Platnost ujednání byla tehdy 120 dní a oběma stranám se jej podařilo několikrát prodloužit, naposledy v polovině května.
Průlomová dohoda poskytovala záruky pro nákladní lodě mířící do ukrajinských přístavů a plavidla odtamtud vyplouvající. Další dohoda usnadnila vývoz potravin a hnojiv z Ruska, které v souvislosti se svou invazí na Ukrajinu čelí západním sankcím. Agentura AP upozornila na to, že Rusko i přesto vyváží rekordní množství pšenice.
ČTK