Aktivistům z hnutí polských zemědělců Agrounia se nepodařilo zablokovat železniční přechod Hrubieszów na polsko-ukrajinských hranicích, přes který se dováží nejvíce ukrajinského obilí. „Demonstranty od kolejí oddělil policejní kordon,“ napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.
„Zablokujeme koleje, protože požadujeme zavedení cla na obilí z Ukrajiny. Protest jsme ohlásili na dobu sedmi dnů,“ sliboval před akcí vůdce Agrounie Michal Kolodziejczak. Na místě se ale podle deníku ukázalo, že širokorozchodná trať zablokovaná nebude.
Agentura AP připomíná, že Evropská unie zrušila clo na dovoz obilí z Ukrajiny, aby umožnila jeho přepravu do zemí v Africe a na Blízkém východě, kterým poté, co Rusové zablokovali ukrajinské černomořské přístavy, hrozila potravinová krize. Nicméně ukrajinské obilí zaplavilo trhy v Polsku, Rumunsku i dalších zemích, přes které mělo být jen převáženo. Polští rolníci na tento problém upozorňují už od loňského léta. Agrounia požaduje, aby polská vláda tlačila na Evropskou unii, aby obnovila cla na ukrajinské obilí, kukuřici, drůbež, vejce a další zemědělské produkty.
Na jiném polsko-ukrajinském přechodu, v Dorohusku, měl dnes začít nejméně třídenní protest proti dovozu ukrajinského obilí, a to i s účastí českých, slovenských, bulharských a rumunských zemědělců. Ale tuto blokádu odborový svaz polských rolníků Solidarność Rolników Indiwidualnych odložil.
Stalo se tak poté, co odboráři s novým polským ministrem zemědělství Robertem Telusem podepsali společné prohlášení ohledně dovozu zemědělských výrobků z Ukrajiny, adresované Evropské komisi. Odboráři pak ohlásili, že vzhledem k avizovanému polsko-ukrajinskému ujednání o zablokování dovozu ukrajinského obilí a kvůli posílení kontrol na hranicích pozastavují protesty plánované na dnešek a čtvrtek.
Protestující zemědělci podle AP požadují, aby transport obilí z Ukrajiny měl stejnou prioritu jako doprava zbraní ze Západu pro ukrajinskou armádu. Tvrdí, že společnosti napojené na vládní politiky dostaly možnost nakoupit levně nekvalitní obilí z Ukrajiny a pak ho prodávaly pekárnám nebo výrobcům těstovin jako vysoce kvalitní polskou produkci.
Ministr zemědělství Telus dnes řekl, že je pro, aby byl zveřejněn seznam všech firem, které nakupovaly ukrajinské obilí. Oznámil také, že nařídil kontrolovat všechny polské firmy, které obilí dovážejí. „Budeme zjišťovat, zda splňovaly polské a evropské normy,“ řekl a dodal, že chce také zjistit, kdo na dovozu nejvíce vydělal.
ČTK