Globální nedostatek potravin se nedá připsat výpadku ruského a ukrajinského obilí ze světových trhů, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podobně jako další ruští představitelé také varoval před současnou podobou dohod o vývozu obilí z Ukrajiny – podle Peskova nesplňují ruské požadavky a opět tak hrozí, že je Moskva neprodlouží.
„Víme, že globální potravinová krize má kořeny jinde a není přímým důsledkem výpadku ukrajinského obilí z trhu. Samozřejmě, nedostatek ukrajinského a ruského obilí na trhu může být jedním z faktorů, ale ne tím rozhodujícím. Původ (krize) je jiný,“ citovala Peskova agentura TASS. Mluvčí další možné důvody krize neupřesnil.
Ruská agrese na Ukrajinu, která začala loni v únoru, a související ruská blokáda v Černém moři zastavila významný export ukrajinských zemědělských produktů na světové trhy. Cestu k obnově vývozu otevřely dohody, které za zprostředkování OSN podepsalo loni v červenci Turecko s Ukrajinou a Ruskem. Schéma bylo dvakrát prodlouženo; naposledy se tak stalo v polovině března, a to do 18. května. Moskva ale opět avizuje, že nepřistoupí na další prodloužení, pokud nedojde k pokroku při plnění ruských požadavků na odstranění překážek ve vývozu ruské zemědělské produkce a hnojiv.
„Podmínky nebyly realizovány,“ uvedl Peskov a dodal, že Kreml situaci nadále pozoruje.
Takzvaná černomořská iniciativa se stala i předmětem pondělního setkání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který šéfovi ruské diplomacie předal dopis pro prezidenta Vladimira Putina. V něm navrhuje další postup a podle mluvčího OSN bere na vědomí i ruské připomínky. Podobná psaní OSN zaslala také Ankaře a Kyjevu.
Návrh šéfa OSN na zlepšení a prodloužení dohody o bezpečném černomořském vývozu ukrajinského obilí může uspět jen tehdy, pokud mezinárodní společenství společně vyvine tlak na Rusko, uvedl dnes podle agentury Reuters poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.
ČTK