iVelké komplikace v dopravě na mnoha místech Polska způsobili zemědělci, kteří protestují proti politice Evropské unie v zemědělství nebo podle nich nedostatečných krocích vlády ohledně dovozu levnějších zemědělských produktů z Ukrajiny. Rolníci akce naplánovali i na silnice v okolí hranic s Českem.
Agentura Reuters připomíná, že v poslední době protesty zemědělců zažilo Německo, Francie, Španělsko nebo Portugalsko. Farmáři na nich dávali najevo svůj odpor vůči unijní Zelené dohodě pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou konkurenci ze zahraničí. V Polsku jde o dovoz produkce ze sousední Ukrajiny.
„Nemůžeme prodat naše zemědělské produkty, protože ve skladech leží ukrajinské obilí,“ řekl dnes jeden z protestujících polských zemědělců. V Hrubieszówě, který leží nedaleko hranice s Ukrajinou, farmář Wieslaw Gryn řekl zpravodajské televizi TVN24, že „zemědělci nejsou proti proekologickým řešením, je třeba se ale na nich s nimi dohodnout“.
Mluvčí ukrajinské pohraniční strážce Andrij Demčenko podle portálu RBK Ukrajina řekl, že dnes ráno polští farmáři zablokovali velký hraniční přechod Medyka-Šehyni.
Protesty jsou dnes podle polských médií hlášeny na 260 místech v celém Polsku. Například do centra Poznaně se má sjet až tisíc traktorů. Je třeba s nimi počítat například na hlavním silničním tahu z Česka v lázních Kudowa Zdrój ležících nedaleko Náchoda nebo na silnici vedoucí z Vysoké v okrese Bruntál do polského Prudniku.
Polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski řekl, že „farmáři mají oprávněné obavy, očekávání a požadavky na omezení nadměrného dovozu zboží z Ukrajiny a dalších zemí mimo EU“. Dodal, že by byl pro omezení dovozu tohoto zboží, které by bylo třeba sledovat, aby nebyl narušený polský trh.
Zemědělská odnož odborového sdružení Solidarita, která dnešní protest svolala, má v plánu v nárazových protestních akcích pokračovat do 10. března.
ČTK