Polská policie vyšetřuje okolnosti incidentu, kdy protestující polští zemědělci v neděli u hraničního přechodu s Ukrajinou v Dorohusku zastavili několik ukrajinských nákladních aut a vysypali z nich na vozovku obilí. Podle agentury PAP o tom informovala Ewa Czyžová z policie v Chelmu. Kyjev podle agentury Reuters vyzval Varšavu, aby tyto rolníky pohnala k odpovědnosti. Polští zemědělci blokádami některých hraničních přechodů s Ukrajinou protestují proti dovozu levnějšího zboží ze sousední země, která se už téměř dva roky brání ruské ozbrojené agresi.
Czyžová uvedla, že po odbavení na hraničním přechodu tři nákladní auta, která řídili ukrajinští šoféři, vjela na polské území. „Účastníci protestu žádné z nich nepustili dál a v určitém okamžiku otevřeli návěsy, kvůli čemuž se obilí částečně vysypalo na vozovku. Šoféři se vrátili na Ukrajinu,“ popsala Czyžová a dodala, že nevznikla žádná nebezpečná situace ani se nestrhla potyčka.
„Ničení ukrajinského obilí na polských hranicích je nepřijatelné. Každý zemědělec by měl vědět, kolik tvrdé práce vyžaduje produkce obilí, zvláště během války,“ reagoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na platformě X. „V zájmu přátelských ukrajinsko-polských vztahů musí být pachatelé této provokace pohnáni k odpovědnosti,“ dodal.
Jako „hanebné a nízké“ chování polských rolníků kritizoval starosta ukrajinského Lvova Andrij Sadovyj. V souvislosti s incidentem na telegramu psal o „proruských provokatérech“. Uvedl, že Ukrajinci „doslova polévají krví pole, na kterých se toto obilí pěstuje“ a že sklízet obilí na polích ve válečné oblasti znamená pracovat jako ženista. Později se podle listu Rzeczpospolita omluvil. „Pokud jsem někoho urazil, omlouvám se. Ale jsem přesvědčen, že ruské tajné služby dělají svou práci,“ řekl stanici Polsat News.
Ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Vasyl Zvaryč označil počínání demonstrantů za hanebné. Farmáři podle něj vysypali obilí ze zaplombovaných kamionů, které měly projet Polskem do Litvy. „Takové metody by se neměly v civilizované zemi tolerovat,“ usoudil diplomat. „Polské úřady by v budoucnosti neměly připustit podobné barbarské počínání,“ dodal podle serveru RBK-Ukrajina.
Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková podotkla, že vidět ukrajinské zrní vysypané na silnici je bolestné, ale Ukrajinci to přežijí. „Ale co si počnou polští rolníci, až k nim najednou dorazí Rusové na tancích? Zablokují hranici s plakáty?“ zeptala se ironicky.
Polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski označil situaci kolem protestů zemědělců za napjatou a vyzval k dialogu. „Jménem polských rolníků se omlouvám za takový akt zoufalství a žádám o pochopení jejich mimořádně obtížné situace,“ uvedl v prohlášení podle Reuters.
Portál RBK-Ukrajina připomněl také tvrzení náměstka polského ministra zemědělství Michala Kolodziejczaka, že do Polska nejmenované firmy dovezly 330.000 tun ukrajinského obilí za šest miliard zlotých (asi 35 miliard Kč), přičemž nejlevnější ukrajinská pšenice loni stála 51 zlotých za tunu (asi 298 Kč), což podle náměstka bylo dvacetkrát pod polským prahem rentability.
V pátek dopravu na mnoha místech v Polsku ochromily protesty zemědělců, kteří se bouří proti klimatické politice Evropské unie nebo dovozu levnější produkce z Ukrajiny. Blokády na hraničních přechodech s Ukrajinou pokračují i dnes. Ukrajinská pohraniční stráž na svém účtu na telegramu informovala, že protestující zemědělci přes hranici pouští jen několik nákladních aut za hodinu, autobusy a osobní automobily mohou projíždět jako obvykle.
ČTK