Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka, cenu v kategorii chovatel dostalo Zemědělské družstvo Kouty z Vysočiny a ocenění za smíšenou výrobu získalo Zemědělské družstvo Bernartice v Jihočeském kraji. Vítězové soutěže, které se účastnilo na 300 fyzických a právnických osob, vzešli na základě hodnocení Ústavu zemědělské ekonomie a informací (ÚZEI). Zástupci oceněných podniků uvedli, že kvalitně hospodařit v Česku dokáží velké podniky i malí farmáři.
Podle organizátora soutěže Martina Sedláčka je cílem najít zemědělce, kteří budou svým přístupem inspirovat ostatní. Uvedl, že hodnocení podniků se skládá ze šesti ekonomických a čtyř environmentálních parametrů. „Jsou to zemědělci, kteří dokáží dělat zemědělství ekologicky a udržitelně a mají dobré výsledky,“ řekl dnes při vyhlášení vítězů.
Například Václav Hanzal po vyhlášení výsledků uvedl, že jeho rodina hospodaří na zhruba 500 hektarech půdy. A přestože pěstuje i ječmen nebo pšenici, hlavní plodinou pro něho je chmel. Poznamenal, že ho pěstuje na 32 hektarech půdy, ale tvoří 50 až 70 procent tržeb podniku. Podle něho je chmel plodina náročná na zdroje i na lidskou práci, letos navíc byla proti loňsku velká neúroda. „Dosáhli jsme výnosu v průměru jen půl tuny na hektar proti loňskému 1,8 tuny na hektar,“ doplnil. Dodal, že se proto obává o budoucnost pěstování chmele.
Podle oceněných zemědělců jim práci nejvíce stěžuje byrokracie, která stále narůstá. Českému zemědělství také podle nich neprospívá soupeření mezi malými a velkými podniky. „Zemědělci by se měli rozdělovat na dobré a špatné, protože mezi malými a velkými jsou výborní zemědělci i špatní,“ řekl předseda představenstva ZD Kouty Lubomír Pisk, podle kterého je současná doba pro zemědělce složitá. „Všechny zemědělce obecně sužují hlavně rostoucí náklady na energii,“ dodal s tím, že se jeho podnik však dokáže s touto situací částečně vypořádat pomocí vlastní bioplynové stanice. ZD Kouty hospodaří na 1500 hektarech půdy, z toho 500 hektarů představují pastviny pro skot.
Předseda představenstva ZD Bernartice Pavel Rozhoň řekl, že klíčové pro jeho podnik je to, že se naučil posuzovat výrobu nikoli podle možného maximálního výnosu, ale podle hranice rentability. „Protože vložený náklad se musí firmě nějakým způsobem vrátit,“ dodal.
Družstvo se věnuje rostlinné i živočišné výrobě na 2640 hektarech a chová přes 1600 kusů skotu. Ročně vyprodukuje 4,3 milionu litrů mléka. Rozhoň také zmínil, že podnik se věnuje například zakládání alejí a šetrnému zacházení s půdou, protože udržitelné hospodaření bude v budoucnu klíčové pro úspěch firem.
ČTK