Mandát v Evropském parlamentu obhájili tři současní členové parlamentního Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, tedy Martin Hlaváček (nestraník za ANO), Ivan David (SPD) a Veronika Vrecionová (ODS). Tuto skutečnost ocenil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Podle jeho názoru pomohou hájit zájmy českých zemědělců v EU. Označil to za významný posun proti volebnímu období mezi lety 2014 a 2019, kdy Česko nemělo ve výboru žádného stálého člena. Přesto nevyloučil další evropské zemědělské protesty.
Znovuzvolení europoslanci podle Doležala napomohli v evropském zemědělském výboru odvrátit několik ambiciózních, ale v praxi nerealizovatelných nápadů Evropské komise. „A proto je dobře, že se tato zkušenost přenáší i do současného období. Pokud budou z EU přicházet další regulace, nevylučujeme další protesty zemědělců napříč EU,“ doplnil Jan Doležal.
Zemědělský svaz (ZS ČR) jako apolitická organizace zvolené europoslance nekomentoval, v novém volebním období ale očekává větší spolupráci mezi zemědělským výborem a výborem pro životní prostředí. Předseda ZS ČR Martin Pýcha také uvedl, že by nové složení Evropského parlamentu mělo více zohledňovat specifika ekonomik a podmínek v jednotlivých zemích, aby se dále neprohlubovaly nerovností mezi zemědělci v členských státech.
Proti nízkým výdělkům, byrokracii či rostoucím nákladům demonstrovali farmáři v Bruselu naposledy 4. června, dorazilo asi 1200 protestujících a 500 traktorů. Původně měli ve stejný den demonstrovat i čeští zemědělci, protesty v Praze ale nakonec zrušili a dali přednost jednání.
ČTK