Nizozemská vláda představila plány snížení emisí oxidů dusíku o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent. Podle vlády jde o „nevyhnutelnou změnu“. Zemědělci plány označují za nerealistické a chystají protesty, napsala agentura AP. Nizozemské provinční vlády mají teď rok na to, aby představily konkrétní plány, kterými docílí požadovaného snížení.
Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur (asi 600 miliard korun) na reformy, které pravděpodobně přinutí mnoho farmářů výrazně omezit počty chovaných hospodářských zvířat, nebo se jich úplně zbavit.
„Někteří z našich zemědělců nebudou moci pokračovat ve svém podnikání tak jako dosud,“ řekla Christianne van der Walová, ministryně pro přírodu a pro dusíkovou politiku.
Nizozemsko je po Spojených státech druhým největším vývozcem zemědělských produktů na světě. Relativně vysoké počty zvířat, užívání umělých hnojiv společně s dopravou a výstavbou vedly v hustě zalidněné zemi k nadměrně vysokým hodnotám oxidů dusíku ve vodě i vzduchu.
Proti opatření se postavila nizozemská zemědělská asociace, která sdružuje asi 35.000 zemědělců. Její zástupkyně je označila za „nerealistické“. Organizace sdružující „naštvané farmáře“ svolala ještě na tento měsíc demonstraci v Haagu, píše AP.
Nizozemskou vládu k činům přinutila mimo jiné nařízení Evropského soudního dvora z roku 2018 a nizozemské Státní rady z roku 2019. Opakované porušování emisních limitů v zemi vedlo k soudním zákazům výstavby a budování infrastruktury, které by míru znečišťování ještě zvýšily.
ČTK