Až pětinu ploch zatím nemohli osít někteří jihočeští zemědělci. Deště ztížily setí ozimých plodin i podzimní práce, opožděná je sklizeň kukuřice na zrno i sóji. Problémy jsou i se sklizní druhých otav na zmáčených loukách, stejně jako nejde zorat všechnu půdu, aby byla připravená na jaro. V některých podnicích komplikuje práce koronavirová nákaza. Sdělili to jihočeští zemědělci.
Na polích zůstává část plodin, nedaří se ani včas zasít ozimé plodiny. Potýká se s tím třeba zemědělské družstvo Opařany na Táborsku, které hospodaří na 4700 hektarech a chová 2000 kusů skotu. „Mokro máme. Zhruba deset procent ploch jsme vůbec nezaseli. Strašně se opozdila sklizeň sóji a opožďuje se sklizeň kukuřice na zrno. Plochy, které už měly být uvolněné pro setí, nejsou,“ řekl předseda představenstva Vlastimil Procházka.
Když se kukuřice sklidí až v zimě, může být zrno méně kvalitní a nepoužitelné pro živočišnou výrobu. Kukuřici pěstuje družstvo na pětině orné půdy, na 650 hektarech.
Firma Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů, má na polích ještě asi 35 procent zrnových kukuřic a část ploch zatím nemohla osít. Řekl to majitel holdingu Josef Kolář.
Zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, potřebují osít 60 hektarů ozimé pšenice. „Byl bych rád, kdyby se podařilo do 12. listopadu zasít aspoň 50 hektarů. S orbou stojíme, ještě nám chybí zorat asi 200 hektarů, abychom byli připraveni na jaro, a to teď nejde,“ řekl předseda družstva Jan Rytíř.
Družstvo hospodaří na 850 hektarech orné půdy, převládá rostlinná výroba. Plodiny sklidit stihli. Výnosy označil předseda za dobrý průměr, u pšenice byl 6,5 tuny z hektaru. „Na to, že hospodaříme na hlinitých a hlinito-jílovitých půdách, jsem spokojený,“ dodal Rytíř.
Zemědělské obchodní družstvo Vacov na Prachaticku nemůže kvůli mokru vyvézt kejdu a zaorat hnůj pro jarní plodiny. Hospodaří na Šumavě na 740 hektarech, z toho je 200 hektarů orné půdy a 540 hektarů luk a pastvin.
„Nepodařilo se dosít asi hektar, ale dosejeme případně na jaře jarním ječmenem. Ale co jsou kolegové (v nižších polohách) na okrese, měli velké problémy jak se sklizní, tak i se setím. A louky jsou teď kvůli dešťům rozmočené, tak se na nich nedá jezdit a sklidit druhé otavy,“ řekl předseda představenstva družstva Petr Holub.
Na zemědělce dopadají i koronavirová omezení. Rhea holding čeká propad tržeb možná o 15 procent. „Cena prasat je pětadvacet procent pod náklady, pivovary jsou zavřené, tak kdo by kupoval sladovnický ječmen,“ řekl Kolář. Část jeho zaměstnanců zasáhl koronavirus, onemocněli zootechnici i ošetřovatelé dobytka.
ČTK