Pět oborových zemědělských organizací odmítlo návrh a způsob projednání zákona o fondu těžko pojistitelných rizik. Ten chce předložit ministerstvo zemědělství jako poslanecký návrh. Návrh by měl, pokud si za ním stojí, ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) předložit jako vládní, aby prošel standardním připomínkovým řízením, nikoliv ho dát nějakému poslanci, aby ho následně předložil Poslanecké sněmovně, řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek.
Pod odmítavým stanoviskem ministerstvu jsou kromě ASZ podepsány také zaměstnavatelský Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR, Svaz marginálních oblastí a PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Podle návrhu, který organizace prezentují jako ministerský, by podpora státu postiženým firmám měla být ve stejné výši, jako jsou celkem odvody placené zemědělskými podnikateli.
„Navrhujeme, aby před vlastní přípravou návrhu zákona byla zpracována a například formou pracovních skupin řádně projednána komplexní analýza zahrnující srovnání různých variant řešení těžko pojistitelných rizik, včetně jejich dopadů. Pevně věříme, že řádně připravený a projednaný materiál bude následně pro všechny dotčené subjekty přijatelný,“ dodávají organizace v otevřeném dopise ministrovi.
O zákoně se diskutuje již déle než desetiletí. Jako o systematické náhradě zemědělcům za škody způsobené suchem nebo mrazy hovořilo o plánu na předložení zákona již několik bývalých ministrů, nikdy k tomu zatím nedošlo. Podle Šebka se totiž zatím nenašel v sektoru konsensus, se kterým by zemědělská veřejnost souhlasila. S aktuálně předloženým návrhem pak Šebek nesouhlasí, odvádění peněz do fondu by podle něj mělo být dobrovolné, nikoliv povinné, jak podle něj plánuje stát. Návrh podle něj potom vytvoří v rámci oboru čisté plátce do systému a čisté skupiny příjemců. „Každý považuje svůj sektor za důležitý, jsou tady specifické problémy, jak z toho čerpat, je to extrémně složitá záležitost,“ dodal.
Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha sdělil, že svaz toto řešení také nevidí jako ideální. „Podle našeho názoru je výhodnější vytvořit systém, který by umožňoval zemědělcům průběžně odkládat část svých příjmů na specifický krizový účet a při aktivaci využití této krizové rezervy by byly tyto prostředky vyjmuty z povinnosti dodanění,“ řekl dnes mluvčí.
Pokud by ale převládl názor, že fond je nejvhodnější, bude svaz požadovat úpravu některých parametrů. „Především musí jít o volitelný nástroj, který budou moci využívat jen ti, kdo se do něj přihlásí. A případné čerpání bude závislé na době a výši příspěvku každého účastníka,“ dodal. Zároveň by podle něj neměli danit účastníci fondu dotace, což by pro jejich zapojení bylo motivační.
ČTK