Nákaza africkým morem prasat se na Liberecku nepotvrdila ani u dalších čtyř zvířat. Vzorky nepocházely z pásma ve Frýdlantském výběžku, kde kvůli výskytu onemocnění platí opatření. Řekl to ředitel Státní veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta. Doposud se mor potvrdil u jednoho uhynulého selete.
Opatření platí pro více než 200 kilometrů čtverečních ve Frýdlantském výběžku. V této oblasti je zakázán lov divokých prasat, krmení zvířat nebo je omezen pohyb lidí v přírodě. Sele, u kterého se nákaza potvrdila, bylo nalezeno nedaleko Jindřichovic pod Smrkem v blízkosti hranic s Polskem. V Polsku se onemocnění vyskytuje dlouhodobě. Jde o první výskyt afrického moru prasat v Česku téměř po pěti letech. Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata.
Území, na které se opatření vztahují, sahá po celém obvodu státní hranice ve Frýdlantském výběžku a dál směrem k městu Raspenava. Na jednu stranu od Raspenavy je toto území ohraničeno Dětřichovem, na druhou stranu Hejnicemi. Cílem opatření je podle Státní veterinární správy minimalizovat šíření nákazy u divokých prasat a zabránit zavlečení afrického moru do chovu domácích prasat. V pondělí se sejde Ústřední nákazová komise.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Největší ohnisko v ČR bylo za poslední léta na Zlínsku.
ČTK