Zemědělci na Znojemsku a Břeclavsku pokračují ve sklizni ozimého ječmene a pšenice. Proti předchozím rokům začaly žně v důsledku chladného jara o něco později, začátkem července. Výnosy jsou v porovnání s loňskem stejné nebo podobné. V severnějších částech regionu začnou žně až v následujících dnech. Vyplývá to z odpovědí zemědělců, které oslovila. V Jihomoravském kraji se podle pondělních údajů ministerstva zemědělství dosud sklidilo 6,4 procenta všech obilovin.
V Hodonicích na Znojemsku začaly žně před necelými dvěma týdny, proti normálu o deset až čtrnáct dní později. „Ječmene jsme sklidili 30 hektarů a výnos je přes sedm tun, pšenice 100 hektarů a výnos je kolem šesti. Je to na úrovni loňského roku, ale silnější než předešlé roky. Obilí je relativně i kvalitní. Řepku jsme začali sklízet včera (v pondělí) a ještě nevíme výsledky, ale byli tam nějací škůdci,“ řekl za tamní družstvo František Houšť.
Zemědělci z Olbramkostela na Znojemsku už sklidili 150 hektarů ječmene ozimého, výnos byl sedm tun. „Je o jednu tunu nižší než loni, ale to jsme měli rekordní úrodu. Letos bude úroda nižší, na podzim bylo mokro a teď tady bylo sucho, takže nám ječmen zaschnul. Dnes druhým dnem sklízíme také řepku, výnos je do třech tun, také o tunu méně než loni. Máme ji na 240 hektarech, takže sklízet budeme asi ještě týden,“ uvedl zemědělec Zdeněk Rechtik.
Ozimý ječmen už sklidili také pěstitelé z Bulhar na Břeclavsku. „Měli jsme ho na 133 hektarech a výnos byl průměrný, kolem pěti tun. Jarní ječmen budeme sklízet ještě asi dva dny, výnos bude podobný. Žně tady začaly skoro o dva týdny později,“ poznamenal Antonín Osička ze zemědělského družstva.
Situace v severních částech regionu je odlišná. V Moravském Krumlově, který je také v okrese Znojmo, ale blíž Brnu, začnou žně až o víkendu. „Budeme sklízet pšenici a řepku. Vyhlídky jsou zatím dobré,“ poznamenal zemědělec Antonín Musil. Také v Borotíně a Velkých Opatovicích na Blanensku vyjedou kombajny až za několik dní. „Možná koncem týdne, termín je standardní. Akorát dost pršelo, tak místy bude mokro,“ řekl Pavel Skácel, který v oblasti hospodaří.
Pozvolný začátek žní ukazují také čísla ministerstva zemědělství. Podle pondělních údajů byla v kraji sklizena čtyři procenta ploch ozimé pšenice, necelá čtyři procenta ploch žita, polovina ječmene ozimého a pět procent ploch řepky. Ostatní plodiny se zatím sklízet nezačaly. Jižní Morava patří ke krajům, kde žně začínají nejdříve.
Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) se sklizeň základních obilovin a řepky pomalu rozšiřuje na většinu území republiky. Intenzivnější pokračování žňových prací komplikují především bouřky a dešťové přeháňky, místně doprovázené i kroupami. Postup žní je obecně velmi pomalý a souvisí se zpožděnou vegetací.
Odborníci z projektu Intersucho nyní sledují počínající sucho na jihovýchodní Moravě. Na zbytku území sucho nehrozí. Problémem naopak může být v některých místech extrémní přebytek vody. Půdní vlhkost bude i v příštích dnech vysoká hlavně v Čechách a i v části Moravy. Lze tedy čekat riziko přívalových povodní či vyšších průtoků v tocích při bouřkách.
ČTK