Na Vysočině přibývají oblasti, kde bramborovým polím začíná škodit sucho. Pomoci by jim ještě mohl déšť, pokud přijde přibližně do dvou týdnů, řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Nedostatek vláhy se podle něj tolik neprojevuje v Polabí a na jižní Moravě, kde se pěstují ranější brambory sklízené od konce května. Z Vysočiny je třetina českých brambor, jejich sklizeň ale začne později.
Pěstitelům se letos podařilo brambory včas nasázet. „Vývoj v Polabí, na jižní Moravě i na Vysočině probíhal velmi dobře a porosty byly a řekněme jsou ve velmi dobrém stavu. Nicméně poslední dobou, a to zejména na Vysočině, přibývá oblastí, kde už ty porosty trpí suchem,“ uvedl Králíček. Některé odrůdy brambor podle něj stres nevyrovnají a sucho poznamená jejich výnosy.
V Polabí a na jižní Moravě naplno začala sklizeň brambor v první třetině června, jako obvykle. „Teď je situace, kdy dochází k lokálnímu přebytku těch velmi raných a raných odrůd a prudce klesá farmářská cena, za kterou je ti pěstitelé prodávají,“ řekl předseda svazu. Farmářská cena se podle něj pohybuje mezi čtyřmi až pěti korunami za kilogram.
Pokud u ostatních plodin ceny kopírují zvýšené náklady pěstitelů, u brambor to podle předsedy tak není. V obchodních řetězcích se podle něj dá kilogram koupit za cenu okolo devíti korun, což odpovídá tomu, co nyní za brambory dostávají pěstitelé v Německu. „Je obrovský rozdíl mezi cenou farmářskou, kterou dostávají naši a němečtí pěstitelé,“ řekl. Doplnil, že pro české spotřebitele je naopak cena brambor v obchodech velmi výhodná.
Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové patří mezi významné pěstitele brambor, letos je má na 135 hektarech polí. Podle Jiřího Zvolánka ze společnosti by brambory ještě mohly narůst, pokud by měly vodu. „Je vidět, že sucho se na některých odrůdách dost podepsalo. Některé tomu docela odolávají,“ uvedl.
V Jitkově na Havlíčkobrodsku dnes byl bramborářský seminář s prohlídkou pokusných políček zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové. Pokusy slouží pěstitelům k porovnávání odrůd 27 let, letos tam podle Zvolánka mohou vidět 190 odrůd brambor různých firem. Podle něj to není obvyklé, jinde v Evropě prezentují firmy své odrůdy samostatně.
Celková rozloha bramborových polí v ČR se podle Českého statistického úřadu letos snížila přibližně o pět procent na 21.680 hektarů. Minulý rok omezili pěstitelé plochu pro brambory meziročně o čtyři procenta. Odbyt brambor na jídlo poslední dva roky poškozovala epidemie koronaviru se zavíráním restaurací a jídelen. Podle Králíčka se ale pokles ploch v určité míře týkal také brambor na škrob a na sadbu.
ČTK