Na většině území Plzeňského kraje dnes začaly žně. Proti průměru minulých let jsou zpožděné nejméně o dva týdny. Důvodem je podmáčená půda vinou častých dešťů, která ještě na řadě míst znemožňuje vyjetí kombajnů a traktorů do polí. V silech je zatím jen několik procent sklizně ozimého ječmene, na nějž by měla příští týden navázat sklizeň řepky. Řekl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která už má techniku v terénu od úterka. Podle něj si farmáři přejí, aby teď bylo tři týdny hezky.
„Dnes se to začíná rozbíhat. Ječmen už je všude zralý, ale z polí se teď dobývá, je mokro. Hlavní je teď průjezdnost polí, aby se tam vůbec vjelo a obilí vyvezlo. Do konce týdne bychom možná mohli ozimý ječmen dostat ven,“ uvedl Šíma. Podle meteorologů by mělo opět v regionu o víkendu pršet. Ale snad už té vody nebude tolik, uvedl Šíma. Na ozimý ječmen bude hned navazovat sklizeň řepky, kterou ještě v kraji nikdo nezačal sklízet. Mezi ječmenem a řepkou bylo vždycky pár dní, což teď nebude, řekl.
Podle Šímy bude na řadě míst velkým problémem také polehání obilí vinou silných větrů, dešťů i krup v minulých týdnech. „Někde je to katastrofa. Na kombajnech jsou sice zvedáky, ale za prvé to práce zpomalí, a dále, když leží obilí a zaprší na něj, tak začne v klasu klíčit a je nebezpečí, že se musí vyhodit nebo prodat za pár korun do bioplynové stanice,“ řekl.
Podmáčená půda, která už další srážky nevsakuje, může způsobit zhoršení kvality zrna nebo dokonce plísně. Šíma se obává o kvalitu pšenice, u níž se hlídají potravinářské parametry. „Ještě ale není k sečení, takže pořád není vše ztraceno,“ uvedl předseda. Když budou deště trvat, začne její sklizeň za více než dva týdny. Pokud bude nadále tři dny pršet a pak bude půda dva dny vysychat, tak se konec sklizně může posunout hluboko do září.
Stejné problémy, zaviněné dlouhými dešti, mají farmáři také se sečením jetele a trávy na krmení hospodářských zvířat, přitom pícnin je na polích a loukách dost. „Něco se udělalo, ale něco se vůbec nedobylo,“ uvedl. Kvůli mokru a rychle zahajovaným žním zatím v regionu vůbec nezačaly druhé seče, a tak může krmivo zemědělcům chybět. Z některých míst kraje se objevují zprávy,, že vinou mokra v polích už začíná v kořenovém systému podehnívat kukuřice, což by zastavilo růst. „Já to zatím nevidím,“ řekl Šíma.
Podle něj je současné počasí takové, jaké bylo před 50 lety, kdy byl dítětem. „Ale teď už je to moc. Nejhorší je, že nespadne deset milimetrů, ale 50. Půda je tak nasycená, že i ve svahových loukách nemá, kam se vsáknout,“ uvedl.
Osecká zemědělská začala letos se sklizní obilí proti minulým několika suchým letům o více než tři týdny později. Ale v průměru na celý plzeňský region je to podle předsedy zpoždění zhruba o 14 dní.
ČTK