Třeboňská firma Agrico, jež dodává stájové technologie pro chov prasat i skotu, eviduje nižší poptávku po vybavení vepřínů. Negativně ji ovlivňuje nízká výkupní cena vepřového i fakt, že mnozí tradiční chovatelé končí. Když se situace nezlepší, firma bude muset příští rok propustit až třetinu ze 100 pracovníků. Firmě se daří rozvíjet vybavení pro rybáře, vyváží ho i do Rakouska a Německa. Na českobudějovické výstavě Země živitelka to řekl manažer prodeje Michal Karmazín.
„Redukce stavů prasat je dramatická. Chovy, které byly tradiční, končí. Jenom z našeho regionu: Ponědraž, poslední následnická firma gigantické socialistické firmy, která měla svého času 80.000 prasat, skončila. Bylo to ekonomicky neudržitelné. Druhá věc je, že agrární sektor se bohužel naučil investovat jenom do toho, na co jsou dotace. A investiční programy jsou momentálně naprosto nečitelné, nejasné,“ řekl Karmazín.
Firemní plán pro příští rok označil za boj o přežití. Pokusí se udržet kmenové zaměstnance. „Opravy, údržby, výměny, bereme všechno, ničím nepohrdáme. Udržet všech sto zaměstnanců, to tak nedopadne. Ale ty důležité fachmany zkusíme převést na jinou práci,“ řekl manažer.
Hlavní jsou pro Agrico rekonstrukce stájí prasat. Firma dodá ročně technologie zhruba do 50 chovů prasat. Nedávno dokončilo velkou zakázku výkrmu a chovu prasat s moderním způsobem větrání pro středočeský podnik Agra Řisuty. „Špičková stáj, kterou jsme dodělali. Bohužel vize, že bychom se na bázi jejího příkladu dočkali dalších zakázek, není,“ řekl Karmazín.
Technologie pro chov prasat tvořila dlouho až šedesát procent obratu. Teď převažují vybavení pro skot a ryby. „To je ovšem špatná zpráva, absolutní objem (prodejů) jde dolů,“ řekl manažer. Firma vyrábí i přepravky, bedny či kádě pro chovatele ryb, vyváží je i do Německa a Rakouska. Podle Karmazína to ale nemůže nahradit chybějící výnosy z investic do chovů prasat. Stejně jako většina firem muselo letos i Agrico kvůli rostoucím cenám materiálů zdražit, v průměru o dvacet procent.
Počty chovaných prasat klesly loni v jižních Čechách meziročně o 1,3 procenta na 86.800 kusů. Za posledních 20 let ubylo v kraji téměř 80 procent prasat. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Agrico, jež loni slavilo 30 let, mělo v roce 2020 tržby 276,6 milionu korun a provozní zisk 3,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Na export jde asi 15 procent produkce. Loňské výsledky zatím firma nezveřejnila.
Firma Agrico vznikla v roce 1991, nejdřív působila v prostorách Státního statku Třeboň se dvěma stálými zaměstnanci. Nyní dodává stájové technologie pro chov a výkrm prasat v Česku. Vyváží do Evropy i Ruska. Má dceřiné společnosti v Srbsku, na Ukrajině, v Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku či na Slovensku, jak uvádí na webu. Nabízí stájové objekty, krmné technologie, větrací systémy, stájová hrazení, sklady obilí, míchárny krmných směsí i velkokapacitní sila na skladování kejdy.
ČTK