Na jihomoravských jatkách se za letošní první tři čtvrtletí propadla výroba masa bez drůbežího meziročně o 1200 tun na 21.109 tun. Trend, který je daný dlouhodobým úbytkem chovu prasat, se tak nezastavil. Ještě v roce 2011 se na jižní Moravě vyrobilo přes 31.000 tun masa. Zatímco množství vepřového se snižuje, hovězího naopak několik let po sobě přibývá, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Situace v chovu prasat je dlouhodobě nepříznivá a kvůli tomu již řada zemědělců chov zcela zrušila, případně zmenšili stáda. Výkupní cena vepřového je totiž až na výkyvy velmi nízká a do Česka se vozí maso z prasat poražených v jiných zemích EU, podle zemědělců často nižší kvality a tedy i s nižší cenou, než za jakou dokážou produkovat čeští chovatelé. V době pandemie koronaviru se navíc ztížila situace s odbytem, protože byly zavřené školy a s nimi školní jídelny a také restaurace. V letošním roce se dramaticky zvýšily náklady na chov kvůli dražším energiím, palivům i dražšímu krmení.
Vepřového se tak letos vyrobilo do konce září 18.562 tun, loni to bylo o 1300 tun více. V počtu prasat to znamená pokles o 12.500 kusů na 203.941 při průměrné hmotnosti 117 kilogramů.
Naopak hovězího a telecího se vyrobilo 2543 tun, což je o 93 tun meziročně více. Poraženo bylo 7700 kusů skotu, o 350 více. Průměrná hmotnost se mírně snížila na 616 kilogramů.
Statistici sledují také množství vyrobeného ovčího masa, jehož množství je v Jihomoravském kraji zanedbatelné. Za devět měsíců to byly čtyři tuny, což je proti loňsku o tunu více. Výroba ovčího a jehněčího masa kolísá.
Na celorepublikové výrobě masa se jižní Morava za letošní první tři čtvrtletí podílela deseti procenty.
ČTK