Z Ukrajiny se do zemí Evropské unie od února 2022 do letošního ledna dovezlo 3,526 milionu tun pšenice. Meziročně je to desetkrát více. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Pokud by podle úřadu tento trend pokračoval, může to poškodit evropské zemědělce. Kontroly tranzitu zemědělských komodit přes ČR se podle ministerstva zpřísní. Obilí z Ukrajiny má podle MZe směřovat primárně mimo EU.
Ministerstvo upozornilo na to, že evropští zemědělci musí plnit výrazně přísnější podmínky pěstování než subjekty ze zemí mimo EU, kteří tam svou produkci dováží. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že kvalita obilí a olejnin v ČR je dlouhodobě na vysoké úrovni. „Proto jsme se dnes dohodli, že se Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zaměří na kontroly veškerého dovozu zemědělských komodit ze zahraničí. Na prvním místě je pro nás jednoznačně zdraví spotřebitelů, i proto je u nás systém kontrol dlouhodobě velmi přísný,“ doplnil.
Na MZe se dnes kvůli situaci na trhu mimořádně sešla pracovní skupina. Resort už několik měsíců monitoruje situaci ohledně dovozu zemědělských komodit. Uvedl, že do EU směřuje produkce z Ukrajiny přesto, že unie je v produkci obilovin soběstačná.
EU loni v červnu na rok pozastavila dovozní cla na ukrajinské zemědělské a potravinářské produkty. Podílela se také na zprovoznění takzvaných tras solidarity, které měly za cíl umožnit vývoz obilí hlavně do zemí mimo EU, například do severní Afriky. Nekula uvedl, že udržení vývozu z Ukrajiny považuje za velmi důležité pro udržení dostatku potravin ve světě. „Je zřejmé, že tyto koridory plní svůj účel a výrazně pomáhají jak zlepšení odolnosti ukrajinské ekonomiky, tak uklidnění situace na světových trzích s obilovinami včetně zajištění potravin pro rozvojové země,“ dodal.
Na zahlcení trhu ukrajinskou produkcí si stěžují polští zemědělci. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ve středu oznámil, že kvůli situaci na trhu podá demisi. Polská vláda už minulý týden požádala Evropskou komisi, aby použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Kowalczyk uvedl, že EK požadavek zemědělců neplní a zveřejnila návrh na prodloužení dovozu obilí z Ukrajiny bez cla a bez kvót o další rok, tedy do června 2024.
K požadavku Polska se přidalo i Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko. Dovoz z Ukrajiny má vliv na tuzemské zemědělce, nemalá část jejich produkce do Polska směřuje. Už dříve na to upozornil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Mezi zemědělci podle něj panují obavy, zda dokážou svou loňskou produkci prodat a budou míst dostatek místa na uskladnění letošní úrody.
Na vliv dovozu z Ukrajiny upozorňuje i Agrární komora ČR. „Čeští zemědělci prodávají část během sklizně, část na podzim a část po Novém roce. Ti, kteří chtěli prodat až po Novém roce, najednou zjišťují, že jejich pšenici nikdo nechce,“ uvedl prezident Jan Doležal.
ČTK