Rumunsko nebude jednostranně zakazovat dovoz ukrajinského obilí a počká, až Evropská komise (EK) zavede opatření na pomoc zemědělcům v zemích střední a východní Evropy. Po jednání s ukrajinským protějškem Mykolou Solským v Bukurešti to řekl rumunský ministr zemědělství Petre Daea. Rumunsko a Ukrajina ale podle něj povedou každý týden konzultace o očekávaných objemech obilí s cílem dovoz omezit.
Rumunsko je jednou z mála zemí regionu, které zákaz dovozu ukrajinského obilí nechystá. Podobně se k věci staví i Česká republika. Rumunsko ve středu oznámilo, že zatím dovoz nezakáže, ale kontejnery s ukrajinským obilím, které budou procházet přes rumunské území, budou muset být zapečetěné a místní úřady je budou sledovat.
„Myslím, že je nezbytné, abychom počkali, jak komise rozhodne. Pak se sejdeme znovu, abychom zavedli dlouhodobá pravidla, protože Rumunsko a Ukrajina jsou významnými producenty obilí,“ řekl dnes Daea novinářům.
Podle Solského je jasné, že nynější situace vyžaduje rychlá rozhodnutí. „Chápeme, že tato rozhodnutí musejí být uspokojivá pro rumunské zemědělce. Počkáme na Evropskou komisi,“ řekl ukrajinský ministr.
Pro ukrajinské potraviny a zemědělské výrobky platí v EU od loňského května bezcelní režim, který unie zavedla kvůli pomoci Ukrajině, jež od loňského února čelí ruské invazi. Levnější obilí z Ukrajiny, které mělo podle plánu směřovat do afrických či blízkovýchodních zemí, ale zaplavilo trhy některých evropských států, na což si stěžují místní zemědělci.
Zákazy dovozu ukrajinských zemědělských produktů kritizovala EK, která je označila za nepřijatelné. Ve středu ale komise oznámila, že připravuje kompenzace v objemu 100 milionů eur (2,3 miliardy Kč) pro zemědělce ze zemí sousedících s Ukrajinou a že plánuje také opatření, která by dovoz ukrajinského obilí na unijní trh omezila.
ČTK