Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) sdružující hlavně malé farmáře odmítla protest zemědělců v Praze namířený proti novému rozdělování dotací. Asociace dlouhodobě poukazuje na to, že podpora v zemědělství je v Česku nastavena mnohem víc ve prospěch velkých firem. ASZ to sdělila v tiskové zprávě.
Na protestu organizovaném Agrární komorou ČR a Zemědělským svazem ČR mimo jiné zaznělo, že produkční zemědělci se ocitnou na hranicí přežití a že přesun peněz k malým farmářům povede k tomu, že místo produkce budou firmy jen čerpat dotace. Podle malých farmářů ale vedení Agrární komory a Zemědělského svazu používá v argumentaci polopravdy i vyložené lži, překrucuje čísla, zneužívá obavy z dopadů války na Ukrajině, straší veřejnost hladomorem a vyvíjí neférový nátlak na politiky, uvedla v tiskové zprávě.
Komora i svaz už od ledna kritizují rozhodnutí vládní koalice změnit nastavení dotací na období mezi lety 2023 až 2027 a zejména nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Více peněz tak dostanou malí farmáři. Komora se svazem varují, že tyto změny povedou ke snížení potravinové soběstačnosti ČR nebo k omezení chovů prasat nebo drůbeže.
„Živočišnou výrobu dělají menší zemědělci i při nižších podporách obecně s velmi dobrými výsledky, a ještě tvoří řadu doprovodných pozitiv pro venkov,“ reagovala dnes ASZ. Průměrná velikost farem nemá podle ní přímý vliv na množství vyrobené produkce a historicky bylo běžné, že obživu národa měli na starosti menší zemědělci.
Upozornila i na to, ČR má se 130 hektary největší průměrnou velikost farem ze zemí EU. „Například Rakousko má průměrnou velikost farmy 20 hektarů a soběstačnost 99 procent, Maďarsko má průměrnou velikost farmy 11 hektarů a soběstačnost 154 procent,“ uvádí ASZ.
Asociace také tvrdí, že velké podniky působící v různých obcích čerpají dotace, které do regionu nijak nevrací. Podle ASZ je firmy využívají na své podnikání mimo lokalitu, kde je čerpají, a navíc dotace dlouhodobě směřovaly mnohem více k velkým firmám. „Odsuzujeme snahy o pokračování v nadržování úzké skupině největších zemědělských podniků, na které ve výsledku právě nejvíce doplácejí klasická zemědělská družstva a akciovky,“ uvedl předseda ASZ Jaroslav Šebek.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha označil na dnešním setkání jejich argumenty za lživé. Řekl také, že současná vláda je pro něj velkým zklamáním, svojí politikou rozděluje české zemědělce.
Proti protestu se v úterý postavil také premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého protestující svazy postupují proti zájmům českých občanů. Uvedl, že ČR je zvláštní v tom, že je tu neobvyklé množství velkých zemědělských podniků. Vláda se podle něj snaží srovnat prostředí tak, aby mohli existovat malí i střední zemědělci nebo rodinné farmy. Premiér je podle svých slov vždy připraven k jednání a hledání dobrého řešení. „Musí to být řešení pro všechny, ne jenom pro Agrofert a podobné podniky,“ řekl. Pokud svazy volí takto radikální postoj, tak postupují proti zájmům českých občanů, dodal.
ČTK