Letošní žně se blíží ke konci, sklidit zbývá ještě zhruba desetinu obilovin. Průměrný výnos nejčastěji pěstované ozimé pšenice činí 6,35 tuny z hektaru, což je meziroční zvýšení o 0,46 t/ha. Průměr všech základních obilovin pak činí 6,06 tuny na hektar. Uvedlo to ministerstvo zemědělství. Řepky zbývá sklidit ještě 1,3 procenta ploch, průměrný výnos činí 3,42 tuny na hektar, loni to bylo o 0,35 t/ha méně. Stát upozorňuje na zhoršenou kvalitu sladovnického ječmene.
Zemědělci za poslední týden sklidili zhruba 13 procent obilných ploch. Nejpomaleji žně postupují v Karlovarském kraji a Kraji Vysočina. Řepka je pak celá z polí v Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Její nejpomalejší sklizeň je v Královéhradeckém kraji, kde chybí 14,4 procenta řepkových ploch.
Podle druhého odhadu Českého statistického úřadu bude letos sklizeň základních obilovin o 0,4 procenta vyšší než loni, stoupne na 7,045 milionu tun. Už nyní, kdy na polích zbylo ještě zhruba devět procent obilovin, ale sklizeň přesáhla 6,9 milionu tun. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o procento na 1,145 milionu tun, podle údajů ministerstva nyní přesáhla 1,24 milionu tun. Prvotní odhad statistiků na začátku prázdnin byl pesimističtější, předpokládal pokles sklizně obilí o 3,3 procenta a u řepky o 1,9 procenta. Odhadovaná sklizeň máku 29.000 tun je proti loňskému roku vyšší o 23,5 procenta a je nejvyšší za posledních deset let.
Jedinou obilovinou s odhadovaným meziročním poklesem sklizně je pšenice ozimá, která zabírá třetinu z celkové osevní plochy. Podle odhadů klesne její sklizeň o 2,5 procenta na 4,6 milionu tun. „Pokles produkce pšenice ozimé jde zcela na vrub snížení osevní plochy,“ uvedli statistici. Meziročně je osevní plocha nižší téměř o pět procent.
ČTK