Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě chystané na příští týden se kvůli vládním opatřením proti covidu-19 neuskuteční. Odborné příspěvky, které měly zaznít v Kulturním domě Ostrov, chce Český bramborářský svaz vysílat on-line. Řekl topředseda svazu Josef Králíček. Otevřený zatím není ani dýňový svět v Nové Vsi u Leštiny, tamní pěstitelé pouze zahájili prodej dýní ze dvora svého statku. Víkendová výstava ovoce v Novém Městě na Moravě zrušena nebyla.
Bramborářské dny konané při ukončení sklizně měly být letos potřicáté. Minulé roky měly v programu i soutěže pro středoškoláky nebo výstavu odrůd brambor. Seminář pro pěstitele měl být příští týden v pátek. Příspěvky zazní stejný den, tedy 16. října, v TV Zemědělec . „Kdo bude chtít, může si vystoupení poslechnout hned nebo pak ze záznamu,“ řekl Králíček.
Část brambor je zatím pořád v brázdách. „Sklizeň se zpozdila kvůli dešťům,“ uvedl Králíček. Na Vysočině podle jeho odhadu zbývá sklidit nejméně třetinu brambor, v Polabí do pětiny. Hektarové výnosy jsou podle předsedy bramborářského svazu nad běžným průměrem. Na některých zamokřených polích ale mohou mít hlízy nižší kvalitu. „Výsledky jsou rozdílné. Někdo ten problém vidí víc, někdo ten problém třeba nemá. Není to tak, že by obecně zdravotní stav byl špatný,“ řekl Králíček.
Svět s dekoracemi z tisíců dýní otevírala rodina Pipkova na statku v Nové Vsi u Leštiny minulých deset let koncem září. Přijížděly tam tisíce lidí. Farmáři, kteří různé druhy dýní sami pěstují na šesti hektarech polí, zatím zahájili jen prodej ze dvora. „Je to prodej venku,“ uvedla Jaroslava Pipková. Dýňový svět by podle ní ještě mohl být, kdyby se za dva týdny opatření proti nákaze uvolnila. „Necháváme to všechno otevřené,“ řekla. Dýně letos dozrávaly později, pořád se sklízejí.
Výstava ovoce ve dvoře novoměstského Horáckého muzea se tento víkend uskuteční. Jak řekla Alice Hradilová z muzea, dají se tam otevřít velká vrata a pořadatelé budou dohlížet na to, aby ve dvoře nebylo najednou víc než 20 lidí. Vystaveno bude několik desítek tradičních odrůd jablek ze Žďárských vrchů a pro srovnání i některé moderní odrůdy.
ČTK