Kvůli nepřízni počasí a špatné sklizni mohou letos zemědělci přijít na tržbách za obiloviny a olejniny až o šest miliard korun ve srovnání s loňským rokem, uvedla v tiskové zprávě Agrární komora ČR (AK ČR). Zemědělci letos podle ní očekávají nejhorší sklizeň řepky za posledních 17 let a druhou nejhorší sklizeň pšenice za 12 let. Ze čtvrtého žňového hlášení ministerstva zemědělství vyplývá, že v porovnání s loňskou sklizní je aktuální výnos u obilovin téměř o osm procent nižší, u řepky zaznamenal úřad pokles o 16,7 procenta. Oproti loňsku ale postupují žňové práce rychleji.
Podle komory nepříznivou sklizeň způsobilo především nepředvídatelné počasí a také pokles výměry pěstební plochy. Zemědělci podle statistiků letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety. „Nepředvídatelnost komplikuje zemědělcům jejich práci, kterou pak nemohou plánovat a musí prostě čekat na optimální podmínky, aby mohli s kombajny vyjet do polí,“ uvedl prezident AK ČR Jan Doležal.
K dnešnímu dni sklidili zemědělci 65,14 procenta ploch obilnin, tedy 788.000 hektarů, což je o necelých 290.000 hektarů více než loni touto dobou. Rychlejší sklizeň je letos také u řepky – zatímco loni bylo ve stejném období sklizeno 65 procent ploch, aktuálně je to 87,32 procenta. Výnosy jsou nicméně zatím nižší u pšenice a ječmene ozimého, žita, triticale, ale i řepky olejky. Naopak vyšší výnosy vykazuje pšenice jarní, ječmen jarní a oves.
Problém způsobilo podle komory počasí už na jaře, kdy nezvykle vysoké teploty uspíšily vegetační vývoj rostlin a následná vlna silných mrazů v dubnu poškodila nejen ovoce a zeleninu, ale také obiloviny a olejniny. Během června se zemědělci potýkali s přívalovými dešti a místy i s krupobitím.
Doležal upozornil, že srážky zvyšují také vlhkost, která přispívá k šíření plísní, různých chorob a škůdců. Laboratoř Agrotestu fyto, která pravidelně analyzuje vzorky pšenice a dalších plodin, vyhodnotila kvalitu pšenice sklizené v rozmezí od 3. do 22. července jako velmi dobrou. Doležal s hodnocením čeká až do konce sklizně, zároveň ale doplnil, že „v terénu mezi zemědělci moc optimismu není“.
Horší letošní sklizeň pšenice a řepky očekávají podle Doležala všichni evropští pěstitelé. Z prvního odhadu Českého statistického úřadu vyplývá, že letošní úroda bude pod úrovní předchozích pěti let, ve kterých se sklízelo přes sedm milionů tun základních obilovin. Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun, uvedli už dříve statistici.
Agrární analytik Petr Havel míní, že meziročně nižší úroda základních obilovin ale nebude znamenat jejich nedostatek. „Ceny obilovin zůstanou spíše stabilní, s možným mírným nárůstem v dalších měsících o náklady na skladování,“ řekl.
ČTK