Zemědělci v jižních Čechách zatím sklidili zhruba třetinu ozimého ječmene. Výnos je šest tun z hektaru. U ostatních obilovin a řepky zatím žně nezačaly. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství. Sklizeň v kraji by mohla být mírně nadprůměrná. Žně by po přestávce zaviněné deštivým počasím mohly pokračovat od středy, řekl místopředseda jihočeské agrární komory Petr Holub.
Minulý týden museli zemědělci přerušit práce kvůli dešti. „Čeká se, že od středy by se mělo počasí vylepšit a sklizeň bude pokračovat. Co se týká ozimého ječmene, bude na úrovni loňského roku, neměl by tam být žádný výkyv směrem dolů, také neočekáváme rekordní výnosy. Sklizeň celkově, porosty, jak jsou, vypadá na lepší průměr. Když ne stejná jako loni, tak o malinko lepší,“ řekl Holub.
Ceny za obiloviny stouply meziročně o sto procent i víc. Tuna pšenice stojí zhruba 350 eur (asi 8640 Kč) za tunu. V posledních letech je česká produkce obilovin vyšší než spotřeba, o dva až tři miliony tun. Jednou z příčin je, že klesly stavy hospodářských zvířat. V jižních Čechách ubylo za posledních 20 let téměř 80 procent prasat, která chovají zemědělci.
Jihočeští zemědělci sklidili loni 749.400 tun obilovin, meziročně o čtyři procenta méně. Ve srovnání s předchozím desetiletím byly ale hektarové výnosy nadprůměrné. Dosud nejvíc sklidili zemědělci loni ovsa, 45.736 tun. Řepku loni pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let. Sklizeň jablek klesla meziročně téměř o 400 tun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Zemědělci v kraji loni sklízeli obiloviny na 134.727 hektarech. Výnos byl 5,56 tuny z hektaru. Obilovin sklidili loni proti předchozímu roku o 31.000 tun méně. Sklizňová plocha meziročně stoupla, výnosy klesly. Jedinou základní obilovinou, jejíž sklizeň se zvýšila, byl oves.
ČTK