Jihočeští zemědělci očekávají podle odhadu výnosů a sklizně k 15. září ve srovnání s loňskem lepší úrodu všech základních druhů obilovin i kukuřice na zrno. Zřejmě sklidili víc řepky, máku, brambor, pícnin, ale také jablek a švestek. Podle odhadu sklidili 769.961 tun obilovin, meziročně o necelých sedm procent víc. Výnos z hektaru byl loni 5,45 tuny, letos 5,85 tuny. Ubývá ale osevních ploch. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
„Letošní sklizeň základních obilovin, olejnin i kukuřice byla z hlediska výnosů zdařilá. Smutným trendem je, že pokračuje úbytek výměry osevních ploch,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Osevní plocha v kraji meziročně klesla o 575 hektarů na 131.600 hektarů.
Ve srovnání s výsledky předchozího desetiletí jsou odhadované výnosy všech druhů základních obilovin, kukuřice na zrno, brambor a řepky nadprůměrné. Navíc u ječmene, ovsa, žita a triticale nejvyšší od roku 2002. Produkce základních obilovin by měla stoupnout o 6,1 procenta, přestože ubylo osevních ploch. Hektarové výnosy budou zřejmě vyšší.
„Naši stěžejní obilovinu – pšenici ozimou – sice letos zemědělci v kraji pěstují na menší ploše, ale zásluhou vyššího odhadovaného výnosu se očekává její sklizeň o 3,4 procenta vyšší než loni,“ uvedli statistici.
Plocha, na níž se v kraji tato plodina pěstuje, se zmenšila zhruba o 2600 hektarů na 73.750 hektarů, výnos z hektaru by měl být 6,26 tuny, meziročně o 0,41 tuny vyšší. Řepky sklidili zemědělci podle odhadu meziročně o 8,3 procenta víc, 137.939 tun. Rekordní bude zřejmě výnos ječmene ozimého, 5,99 tuny z hektaru.
Kukuřici na zrno zaseli zemědělci na 2033 hektarech, což je proti loňsku téměř o 60 procent víc. Letošní počasí podle Šťastné svědčilo růstu pícnin a umocnilo výnosy kukuřice, pěstitelé si také chtějí zajistit dost siláže pro skot, pokud by bylo jako minulé roky málo objemových krmiv.
Přibylo i makových, sójových či hrachových polí. Podle ředitelky to kromě jiného naznačuje, že zemědělci chtějí zajistit bílkovinná i škrobová krmiva pro přežvýkavce. Kladně hodnotí i mírnou expanzi zelinářů: úroda cibule bude 403 tun, proti loňsku téměř dvojnásobná.
Při žních v kraji proti předchozím rokům nadprůměrně pršelo. Sklizeň tak trvala meziročně o dva až tři týdny déle a byla pro zemědělce finančně náročnější. „Zejména pšenici a zrnovou kukuřici často napadaly plísně. Podzimní vytrvalé deště ztěžují sklizeň kukuřice na zrno, zelí, brambor. Také posklizňová úprava půdy a setí jsou komplikované,“ řekla ředitelka.
Přestože je celorepubliková sklizeň nadprůměrná, výkupní ceny se snižovat nebudou. Ve Francii a Německu je podle Šťastné obilí a řepky málo. „Také oslabená koruna je důvodem zhruba desetiprocentního nárůstu ceny obilí a řepky určené na export, oproti loňsku,“ uvedla ředitelka.
Loni získali jihočeští zemědělci při žních ze 132.175 hektarů 720.977 tun obilovin. Průměrný výnos byl 5,45 tuny z hektaru.
ČTK