Jihočeští zemědělci sklidili k dnešnímu dni téměř 85 procent obilovin. Průměrný výnos je 6,36 tuny z hektaru. Závěr žní zpomalují deště. Průměrné výnosy jsou meziročně lepší. Sdělila to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Na jihočeských polích zbývá sklidit 15 procent obilí a necelé procento řepky. Konec žní je pomalý, protože hodně prší a půda je nasycená vodou.
V místech, která jsou nejvíc mokrá, jde podle ředitelky o dobývání úrody „za každou cenu“, aby se uvolnily plochy pro setí. Zemědělci, kteří ještě nemají hotovo, většinou přejíždějí mezi nedosečenými plochami, jakmile to počasí a povrch dovolí. „Nejhůře se sklízí polehlé obilí, začínající klíčit v klasech. Navíc mokrá stébla, přilehlá k zemi, nemají šanci proměnit se v kvalitní slámu,“ uvedla Šťastná.
Přestože teď kvalita i kvantita hektarových výnosů v kraji klesá, průměrný výnos zrnin je letos zhruba o 13 a u řepky o 22 procent vyšší než loni. Z některých podniků hlásí agronomové nadměrnou vlhkost a plísňové choroby u obilných zrn. „Téměř všude je posklizňové zpracování půdy a zakládání nové úrody komplikované a finančně i časově náročnější než v předchozích suchých letech,“ řekla ředitelka.
Firmě Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů, zbývá sklidit asi osm procent ploch. Výnos je podobný jako loni.
„Kus úrody nám rozbily kroupy, a ne málo. Kdyby nebylo krup, bylo by to lehce lepší. Tím, že žně jsou poměrně dlouhé, tak zakládáme porosty o něco později, ale každý rok jsme si s tím poradili. Na některá pole nemůžeme dát řepku – nedá se tam vyjet, je tam mokro – tak hledáme náhradní řešení v osevním postupu,“ řekl majitel holdingu Josef Kolář.
Loni získali jihočeští zemědělci při žních ze 130.900 hektarů 733.703 tun obilovin. Průměrný výnos byl 5,61 tuny na hektar.
ČTK