Jihočeští zemědělci dosud sklidili čtyři pětiny obilovin a většinu řepky. Výnosy odpovídají průměru uplynulých pěti let. U obilovin jsou 5,87 tuny z hektaru, u řepky 3,37 tuny. Špatně dopadly jařiny, a to hlavně kvůli jarnímu deštivému počasí a podmáčené půdě. Žně by mohly tento týden skončit. Vyplývá to z informací zemědělců a jihočeské agrární komory. Meziročně horší bude úroda základních obilovin, naopak lepší u řepky, vyplývá z červencového odhadu sklizně, který zveřejnil Český statistický úřad. Hektarové výnosy všech plodin budou podle něj nižší než loni.
„Pokud počasí vydrží, dá se předpokládat, že do konce týdne bude většina zemědělských podniků v Jihočeském kraji slavit dožínky,“ sdělila ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Na polích podle ní zbývají jednotky procent neposečené úrody hlavních obilovin a olejniny. „Výnosy představují průměr uplynulých pěti let, přičemž lokálně se kvalita i výtěžnost velmi liší. Menší objemovou hmotnost zrna a nižší obsah dusíku v něm zřejmě způsobila červencová vedra, šokově vystřídaná dvoutýdenní etapou chladu a nadměrných srážek,“ dodala.
Z Táborska má komora informace, že horší byla sklizeň ovsa, u kterého zaschla spodní patra klasů. Naopak dobré výnosy u pšenice hlásí zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi a hospodaří na 850 hektarech. „Žně jsme v pátek zdárně dokončili. Dobré výnosy byly u pšenice, tam se pohybujeme kolem šesti tun plus minus. Budeme zjišťovat, jestli jsme docílili potravinářských kvalit. Výnos řepky je 32 až 33 metráků z hektaru. U pšenice a řepky to bylo téměř stejné jako loni,“ řekl předseda družstva Jan Rytíř.
Zatímco v minulých letech si zemědělci stěžovali na problematickou kombinaci zelené slámy a zralých klasů, letos je to obráceně. Zemědělci to připisují výkyvům počasí. „Suchá stébla hůře vyživovala nezralá zrna. Na nižších výnosech se zřejmě také podepisují drahé vstupy, z úsporných důvodů pěstitelé méně hnojili,“ uvedla ředitelka.
Nejhůř dopadly jařiny, pozdě seté kvůli podmáčené půdě a pak vystavené vysokým teplotám a suchu. Potvrdil to i Rytíř. „U jařin to byl letos propadák. Jako příčinu dávám dubnové počasí, které bylo hodně deštivé,“ řekl Rytíř.
Oproti tomu dobrou zprávou je, že se po dlouhé době zřejmě v kraji před koncem prázdnin stihne zasít řepka pro budoucí dobrou úrodu. Za špatnou skutečnost označila Šťastná nízké výkupní ceny a stagnující obchody s obilím.
ČTK