Ovocnáři a vinaři hospodařící v Ústeckém kraji se shodují, že neobvykle vysoké teploty, které Česko zasáhly na přelomu roku, na úrodu ani rostliny zatím nemají vliv. Teplo podle nich trvá krátce, řekli.
Pokud by jarní počasí trvalo déle, může mít vliv na úrodu meruněk a třešní. Řekl to vedoucí pracovník zahradnictví v Horních Beřkovicích na Litoměřicku Jakub Buřil. Podle něj jde však zatím o několikadenní výkyv, proto na stromech nic nezpozoroval. „Na škůdce to vliv mít může tím, že se dřív vylíhnou. Na druhou stranu pak mohou pomrznout. Zima je ještě před námi,“ doplnil Buřil.
Soukromý zemědělec Josef Kruml z Benešova nad Ploučnicí na Děčínsku, jenž pěstuje převážně jabloně, uvedl, že vyšší teploty stromům zatím nevadí. Problém by podle něj nastal, pokud by nezvyklé teplo trvalo déle, stromy by pak totiž začaly rašit. Stromům by mohly uškodit i výkyvy teplot. „Pokud by jeden den bylo 15 až 20 stupňů a další den minus pět, tak to už by vadilo. Těm stromům potom praská kůra,“ doplnil Kruml. Pomoct by však mohlo teplo se škůdci. „Oni teď vylétnou, když bude mrznout, tak je to zahubí,“ dodal ovocnář.
Pokud by vysoké teploty vydržely delší dobu, mohly by ovlivnit vinnou révu. „Zatím nevím, co to může udělat. Mrznout asi ještě bude, ale kdyby to takhle bylo do jara, tak bude jednak sucho a je to problém i kvůli škůdcům, ty musí vymrznout,“ řekl dnes ČTK vinař Jakub Mikulášek za podnik ve Vičicích na Chomutovsku. Réva podle něj zatím neraší. Obdobné teplo bylo už před čtyřmi lety v únoru, Mikulášek uvedl, že se tehdy navzdory obavám úroda vydařila.
Novoroční oteplení nemá podle jednatelky společnosti České vinařství Chrámce na Mostecku Kateřiny Kreisinger na révu zatím žádný vliv. „Je samozřejmě pro ni lepší, když je zima, ale vliv to nemá,“ řekla jednatelka. V Kopistech, které jsou od Chrámců vzdálené asi 16 kilometrů, bylo 1. ledna nejtepleji nejen v kraji, ale i celostátně. Meteorologové tam naměřili 15,7 stupně Celsia. Podle Kreisinger však réva rašit ani přes jarní teploty nezačala.
ČTK