Hrabošů na českých polích v květnu ubylo. Z dubnového počtu 220 aktivních východů z nor na hektar bylo o měsíc později 176. I to je však stále třiapůlkrát více, než je aktuální práh škodlivosti. Ještě v zimě byli hraboši silně přemnožení zejména na Moravě. Nyní jich je nejvíc v Olomouckém kraji, ale také v Pardubickém a Středočeském, silně se rozšířili také v některých okresech Ústeckého kraje. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
V květnu se inspektoři soustředili převážně na jarní plodiny, sady a krmné plodiny po seči. Průměrné hodnoty v jednoletých kulturách dosáhly 33 východů z nor, což už je pod prahem škodlivosti. Průměrný počet východů z nor v ostatních monitorovaných plodinách však činil 453, což odpovídá devítinásobku jarního prahu škodlivosti. “Proto jsou porosty krmných plodin a zejména mladé výsadby v sadech nadále ohroženy,“ uvedla Kršková.
Nejvyšší výskyty, lokálně přesahující 3500 východů z nor na hektar, byly v květnu zjištěny v trvalých travních porostech a v krmných plodinách v okresech Beroun, Kolín nebo Znojmo.
Hraboši jsou přemnožení na českých polích už řadu měsíců a dlouhodobě je v zasažených lokalitách povoleno aplikovat do nor vyšší dávku jedu, než je běžně povolená. Práh škodlivosti se liší podle ročního období a od 1. června se mění z 50 na 200 aktivních východů z nor ve všech plodinách.
ČTK