Populace hrabošů na polích v Česku se v dubnu snížila na průměrných 220 nor na hektar z březnových 661 nor na hektar. Práh škodlivosti, tedy hranici, kdy populace hrabošů působí škody, tento počet překračuje 4,4krát. Vysoké ohrožení trvá v Olomouckém s Středočeském kraji, uvedla dnes v tiskové zprávě Ivana Kršková, mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), který stav populace škůdců sleduje.
„V Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji zaznamenali inspektoři ÚKZÚZ velký pokles populací, v průměru o 75 procent. Velký útlum ve zjišťovaných počtech se pravidelně objevuje. Souvisí mimo jiné s tím, že se pozorování v tomto období zaměřuje více na jarní plodiny, které nejsou v počátcích svého vývoje hrabošem tolik napadeny,“ uvedla Kršková.
Lokálně se objevují i hodnoty přesahující počet 3500 aktivních nor na hektar, zejména v trvalých travních porostech a v krmných plodinách na Berounsku, Mělnicku, Kutnohorsku a Teplicku.
Průměrné hodnoty v jednoletých plodinách dosáhly 117 nor na hektar, což přestavuje 2,3násobek jarního prahu škodlivosti, ve starších víceletých kulturách byl průměr 469 nor na hektar, což odpovídá 9,4násobku jarního prahu škodlivosti.
„Stále platí, že populace hraboše mohou lokálně škodit i přes velký útlum především v krmných plodinách. I přes výrazný pokles populací riziko ohrožení porostů hrabošem polním stále trvá v Olomouckém a Středočeském kraji, nově se objevují lokálně problémy i v kraji Jihočeském, zejména na Českokrumlovsku nebo Českobudějovicku,“ doplnila mluvčí.
Vzhledem k přemnožení mohou zemědělci v postižených oblastech stále využívat výjimku z povoleného množství rodenticidů k hubení škůdců a aplikovat do nor vyšší dávku.
ČTK