Francouzští zemědělci druhý den blokují strategických tras v okolí Paříže a na dalších místech země, kterou chtějí dosáhnout splnění svých požadavků. Protestní akcí zvyšují tlak na vládu Emmanuela Macrona, která slibuje oznámení nových opatření na zažehnání této krize.
Francouzští zemědělci blokují od pondělí svými traktory osm dálničních tras v okolí hlavního města, a to pod dohledem masově mobilizovaných policejních sil.
Navzdory výhrůžkám odborů k ohlášenému „obléhání“ Paříže zatím nedošlo a letiště v pařížském regionu ani největší trh s čerstvými produkty na světě Rungis, který zásobuje pařížský region, nejsou zablokovány. Konvoj asi 200 traktorů z jihu země se však dnes ráno opět vydal směrem k tomuto trhu, který hodlá na výzvu organizace Coordination rurale odpoledne obsadit.
Zemědělci také zapálili balíky sena a pneumatiky, aby částečně zablokovali přístup na letiště v Toulouse na jihozápadě Francie. Regionální prefekt uvedl, že farmáři tím sice zatarasili hlavní příjezdovou cestu na letiště v Toulouse, ale lidé se podle něj stále mohou dostat na nedaleká parkoviště.
Francouzští farmáři protestují od minulého týdne a neuklidnily je ani ústupky, které ohlásil v pátek premiér Gabriel Attal. Francouzská vláda se například vzdala plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely. Další opatření na pomoc farmářům vláda pravděpodobně oznámí dnes.
„Konvoje přijíždějí ze všech stran, je to šílené,“ řekl spolupředseda svazu zemědělců Coordination rurale José Perez. „To, co zažíváme, je opravdu velmi silné. Lidé jsou s námi a během cesty jsme se mohli přesvědčit, že Francouzi své zemědělce milují,“ dodal.
Celkem se toto hnutí zemědělců, které rok po rozsáhlé mobilizaci proti zvyšování věku odchodu do důchodu hrozí přerůst v novou sociální krizi, dotklo více než čtvrtiny francouzských departementů.
Marcon se kvůli situaci v pondělí mimořádně sešel s ministry. Ve čtvrtek o ní bude jednat v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Jednání, které se uskuteční na okraj mimořádného summitu EU k unijnímu rozpočtu, se bude týkat hlavně vyjednávané obchodní dohody mezi EU a jihoamerickým blokem Mercosur, vyčleňování půdy na úhor a dovozu zemědělských produktů do unie z Ukrajiny. Macron podle svého kabinetu trvá na tom, že uzavřít dohodu s Mercosurem je v dané situaci nemožné.
Šéfové hlavních francouzských zemědělských svazů tvrdí, že dosavadní kroky nejsou dostačující. Chtějí například rovné podmínky pro levné produkty dovážené z Ukrajiny či zemí Mercosur. Kritizují i požadavky spojené s přechodem EU k ekologičtějšímu zemědělství.
ČTK