Francie chce snížit svoji silnou závislost na dovozu sóji z Jižní Ameriky, oznámil dnes podle agentury Reuters francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie. Ministr mimo jiné upozornil, že produkce sóji v Latinské Americe přispívá k odlesňování. Brazilský národní výzkumný ústav INPE přitom v pondělí informoval, že brazilský amazonský prales letos utrpěl největší ztráty od roku 2008. Například asi 40 procent sóji dovezené do Británie z Brazílie, Argentiny a Paraguaye nemá jasný původ, napsal dnes list The Guardian.
„Když dovážíte sóju z Latinské Ameriky, tak (přispíváte) k odlesňování, a k problému se soběstačností se přidává také environmentální problém,“ sdělil Denormandie. Ministr proto navrhuje od roku 2022 zvýšit o 40 procent plochu, na níž se pěstují plodiny s vysokým obsahem bílkovin, a do deseti let ji zdvojnásobit. Nyní je podle ministra francouzská poptávka po plodinách s vysokým obsahem bílkovin pokrytá domácí produkcí z 50 procent.
Francie i jiné státy Evropské unie ročně dovážejí především z Brazílie a Argentiny miliony tun sójových bobů a sójové moučky používaných jako krmivo pro hospodářská zvířata. Francie je přitom největší dovozce brazilské sójové moučky v Evropské unii, píše agentura Reuters.
Nová data zveřejněná britskou organizací AIC zabývající se zemědělstvím ukázala, že okolo 40 procent sóji, která byla v roce 2019 importována do Británie, bylo bez požadavků na upřesnění původu plodiny dodáno z Argentiny, Paraguaye a Brazílie, informuje The Guardian. Další část dovezené plodiny měla certifikát dokládající její zodpovědné pěstování a zbylá část pocházela z USA a Kanady, kde spojitost s ničením lesů nehrozí. Největší objem sóji pak podle zprávy spotřebovává chov drůbeže.
Organizace Greenpeace nahlíží na francouzský plán zvýšit vlastní produkci plodin s vysokým obsahem proteinu s nedůvěrou. „Téma nadprodukce masa, vajec a mléčných výrobků je bohužel zcela odsunuto na vedlejší kolej. Dokud se bude vláda odmítat tímto problém zabývat, je tato strategie odsouzena k neúspěchu,“ okomentovala francouzskou snahu organizace.
Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) informoval, že destrukce amazonského pralesa v Brazílii se oproti minulému roku zvýšila o 9,5 procenta a zasáhla plochu o rozloze 11.088 kilometrů čtverečních. To odpovídá zhruba velikosti Středočeského kraje.
ČTK