Zemědělské a obchodní družstvo (ZOD) Podhradí Choustník na Táborsku čeká při letošní sklizni brambor výnos kolem 30 tun z hektaru, tedy až o polovinu více než loni. Asi polovinu porostů ale zasáhly plísně. ZOD pěstuje brambory na 140 hektarech. Dodává je škrobárnám i výrobci lupínků Intersnack. Řekl to místopředseda představenstva ZOD Jaroslav Kazda. V celém Česku se letos podle prvních výsledků urodilo brambor meziročně více. Místy se však vyskytnou problémy s kvalitou, řekl již dříve předseda Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček.
ZOD Podhradí ukončí sklizeň nejdřív v polovině října. „Výnosy budou určitě o něco lepší než minulé roky, nicméně asi to nebude to, co se očekávalo, protože řadu porostů a hlavně odrůdově ovlivnila plíseň. Stříkalo se sedm postřiků, ty nejúčinnější přípravky, ale plíseň prostě byla,“ řekl Kazda. Zavinilo to podle něj deštivé počasí v červnu a červenci, pršelo navíc i v srpnu. ZOD zaznamenalo také houbové choroby u obilovin.
„Lepší to (výnos) bude u škrobárenských odrůd. U odrůd na zpracování bramborových lupínků je to o něco slabší, jsou náchylnější na plíseň a některé odrůdy mají méně nasazeno,“ uvedl Kazda. U škrobárenských brambor čeká vyšší výnos, ale menší podíl škrobu. Podle dotací požadované množství škrobu na hektar, šest tun, ale ZOD podle něj naplní.
Družstvo zaměstnává 75 lidí. Omezený počet zahraničích pracovníků, kteří na jaře kvůli koronaviru nemohli do Česka, se polních prací u ZOD nedotkl. Chybí ale lidé do živočišné výroby, která zahrnuje 550 dojnic či 90 prasnic. Družstvo mělo loni podle účetní závěrky čistý obrat 123,6 milionu korun a provozní zisk 2,7 milionu.
Zemědělci v Česku loni sklidili 622.600 tun brambor. Pěstovali je na 22.894 hektarech, výnos byl v průměru 27,19 tuny z hektaru. Uvedl to Český statistický úřad.
Třetinu domácí produkce brambor obstarávají drobní pěstitelé a zahrádkáři. Brambory společně s kukuřicí, pšenicí a rýží patří podle ČBS mezi čtyři nejdůležitější plodiny světa. Podle starších údajů sní každý Čech asi 65 kilogramů brambor ročně. Od roku 1994 se jejich celosvětová produkce zvýšila z 230 milionů tun na téměř 400 milionů tun.
ČTK