Deštivé počasí výrazně brzdí žně ve Zlínském kraji. Zemědělci v regionu zatím sklidili obilí jen z necelých sedmi procent ploch, na nichž je letos vyseté. Řepku se jim podařilo sklidit z necelých 27 procent polí, na kterých roste. Výnosy u obilí budou pravděpodobně lepší než loni, zvýšená vlhkost se však může podepsat na jeho kvalitě, řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla.

Zemědělci ve Zlínském kraji podle údajů ministerstva zemědělství k dnešku sklidili 3186 hektarů z celkem 47.553 hektarů polí s obilím. Průměrný hektarový výnos proti minulému týdnu mírně vzrostl na 6,55 tuny a je o poznání vyšší než loni, kdy zemědělství sužovalo dlouhotrvající sucho. Řepku sklidily stroje v kraji z 3489 hektarů z celkového počtu 13.055 hektarů. Z jednoho hektaru zatím mají zemědělci průměrný výnos 2,67 tuny řepky, což je méně než loni.
Podle Šnejdrly počasí žně v kraji komplikuje, ve srovnání s loňskem mají více než týdenní zpoždění. „Protože je vysoká vzdušná vlhkost, řádí plísně, vyplavuje se dusík. Kvůli dešti vznikají prostoje, stroje i několik dní nemohou vyjet do polí. Problémů je celá řada, jsme z toho nervózní. Sklizeň obilí obecně vyžaduje suché počasí. Vlhkost sklizeného zrna by neměla přesahovat 14 procent. Pokud je vyšší, na uskladnění se zrno musí dosoušet. Letos pravděpodobně budou mít sušárny obilí obrazně řečeno žně,“ řekl Šnejdrla.
Výnosy u obilí podle něj zatím nejsou špatné. „Samozřejmě nevíme, jak bude vypadat kvalita. Jak bude vypadat lepek u potravinářských pšenic, jak bude vypadat dusík u sladovnických ječmenů. Máme obavu, že to bude vyplaveno. Pokud obilí dostaneme pod střechu, sklizeň nebude nikterak katastrofální, ale o kvalitativní parametry máme už dneska značné obavy,“ řekl Šnejdrla.
Hlavní část žní teprve čeká například společnost Lukrom plus, která ve Zlínském a Olomouckém kraji hospodaří na více než 8500 hektarech půdy. „Poslední roky byly suché, tak jsme dešťům odvykli. Vypadá to, že bude pršet celý červenec, to je trošku problém. Teprve se sklízely ozimý ječmen a řepka, pšenice se ještě v podstatě nezačaly,“ řekl jednatel firmy Karel Čadek. Výnosy u obilí očekává lepší než loni. „Pořád je to ale bída, jsme zvyklí na větší,“ doplnil.
Pšenicí ozimou je ve Zlínském kraji podle údajů ministerstva letos oseto 32.569 hektarů, jarní pšenici budou zemědělci sklízet na 1011 hektarech, ječmen ozimý sklízejí na 3458 hektarech. Ječmen jarní zabírá z obilovin druhou největší plochu, a to 8499 hektarů. Žito je zaseto na 409 hektarech, oves na 1153 hektarech a tritikale, neboli žitovec, na 505 hektarech.
Sklizeň obilovin ve Zlínském kraji loni meziročně vzrostla o 16,6 procenta na 313.065 tun. Průměrný hektarový výnos podle Českého statistického úřadu vzrostl na 5,85 tuny z 5,27 tuny v roce 2018. Lepší výsledky ve rovnání s extrémně suchým rokem 2018 zemědělci zaznamenali také u většiny ostatních pěstovaných plodin, z dlouhodobého hlediska však byly loňské výnosy spíše průměrné.
ČTK