Zemědělci v Ústeckém kraji doufají, že meteorologům vyjde předpověď a začne pršet. Delší sucho už by se podle nich negativně podepsalo na úrodě. Zaseté jsou jarní obiloviny, nyní se seje cukrová řepa a za dva týdny se bude sít kukuřice. Řekl to předseda Krajské agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka.
Za minulý měsíc spadlo v průměru sedm milimetrů srážek, což je podle Brožky hodně málo. „Hlavně se to dotkne asi toho, co bylo teď zaseté,“ uvedl Brožka. V ohrožení je podle něj například jarní pšenice a ječmen. „V úterý a ve středu hlásí, že by mělo spadnout někde okolo 15 milimetrů, to by nás zachránilo. Pokud to nebude, tak bude špatný rok,“ doplnil předseda.
Ztrátám se podle zemědělců zabránit nedá. Zavlažovací systémy má jen málokdo a používají se hlavně na zeleninu. „Neumíme si s tím poradit,“ konstatoval Brožka. Ovlivnění rostliny suchem lze podle něj oddálit hnojivy s dusíkem, ale není to dlouhodobé řešení.
Obilí se pěstuje ve všech okresech v regionu a zabírá asi 60 procent orné půdy. Podle Brožky se nižší výnos, který byl loni u obilovin 6,20 tuny na hektar, odrazí na ceně. „Navíc rapidně vzrostly ceny vstupů, naftou počínaje po herbicidy a hnojiva. Už teď jsou ceny u obilovin téměř dvojnásobné,“ řekl předseda, který vidí problém ve vývozu. „Tady se sklidí obilí, odveze se a k nám se zase doveze rohlík a je to tak i u mléka například,“ podotkl Brožka.
Ceny začaly růst loni na podzim kvůli inflaci, válka na Ukrajině zatím nemá na jejich vývoj podle Brožky tak výrazný vliv. Otázkou zůstává, jestli se boje odrazí na vývozu pšenice, Ukrajina totiž patří mezi její největší pěstitele. „My v tom nehrajeme žádnou výraznou roli jako Česká republika, ceny přichází ze západní Evropy a my se pak podle toho řídíme,“ dodal Brožka.
ČTK