V jižních Čechách letos zemědělci sklidili méně obilovin, brambor a řepky než loni, kdy byl mimořádně úrodný rok. Rekordní byla naopak produkce ovsa, větší úroda jablek a zelí. Vyplývá to z odhadu, jejž zveřejnili statistici. Z dlouhodobého hlediska jde o slušné výsledky, pětinový propad je u řepky, řekli jihočeští zemědělci.
„Ve srovnání s výsledky předchozího desetiletí jsou v září odhadované výnosy všech druhů základních obilovin, kukuřice na zrno a brambor nadprůměrné. Nadto jsou rekordní odhadované výnosy pšenice jarní,“ uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Největší sklizeň od roku 1995, téměř 49.000 tun, čekali zemědělci u ovsa. Plocha, kde ho letos pěstovali, vzrostla proti loňsku o třetinu.
Sklizeň stěžejní jihočeské obiloviny, pšenice ozimé, odhadli zemědělci meziročně o šest procent nižší. U žita čekali třetí nejhorší úrodu za posledních 15 let, asi 19.300 tun. Podprůměrná, meziročně o 20 procent nižší, byla sklizeň řepky olejné, asi 109.000 tun. Jihočeští zemědělci ji letos pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let.
„Chladné deštivé jaro a deštivý konec léta se negativně podepsaly na letošní úrodě obilí a zejména řepky. Letos pěstitele trápila především podmáčená půda a lokálně krupobití. Nicméně z dlouhodobého hlediska jde o slušné výsledky. Výnosy a kvalita obilovin byly průměrné,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Asi o desetinu menší úrodu než loni čekali zemědělci u brambor. Odhad byl 86.211 tun, při výnosu 30,9 tuny z hektaru. Jaroslav Kazda ze Zemědělského a obchodního družstva Podhradí na Táborsku, jež pěstuje brambory na 140 hektarech, označil úrodu za průměrnou. „Je to slušný průměr, kolem třiceti tun z hektaru. Rok se ale vymykal hodně, protože jsme měli obrovský rozsah krupobití, poškození prakticky na všech plodinách. Jsem tady 40 let a takový rozsah krupobití nepamatuju, aby to vzalo celý podnik,“ řekl Kazda.
Ze zeleniny se v kraji nejvíc pěstují zelí a cibule. Sklizeň zelí čekali pěstitelé téměř o polovinu vyšší než loni, skoro 1800 tun. U cibule se ale podle odhadu propadla úroda proti loňsku o víc než 40 procent na 188 tun; zmenšila se osevní plocha.
Zemědělci dál předpokládali, že sklidí víc jablek. Přestože klesl počet jabloní, jablek by mohlo být v kraji přes 6200 tun, mírně stoupl výnos z jednoho stromu na 14,5 kilogramu. „Pořád se ještě sklízí, ale asi bude (meziroční) nárůst možná až o pětinu. Září a říjen jsme měli pěkné jako vinaři, jablka narostla velikostně. Mráz u nás na jihu nebyl tak akutní, kroupy nebyly, je to celkem kvalitní zboží,“ řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.
Výkupní ceny rostlinných komodit jsou podle agrární komory slušné. Enormně ale rostou výrobní náklady. „Nechápu, jak mohla takhle zdražit hnojiva, o víc než 300 procent,“ řekl Kazda. Chovatelům hospodářských zvířat se zatím nedaří promítat skokový růst nákladů, zejména za krmiva, do zvýšených cen zboží, uvedla Šťastná.
ČTK