Čeští zemědělci se podle Agrární komory ČR (AK ČR) připravují na další protestní akce. Uskutečnit by se měly nejspíš v druhé polovině května, řekla mluvčí AK ČR Barbora Pánková. Situaci zemědělců označila za kritickou a nadále neudržitelnou. O požadavcích farmářů ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s nevládními organizacemi opakovaně hovoří. Podpora, kterou jim slíbil, nadále platí, řekl. V Česku se protesty zemědělců naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice vyjelo více než 1600 kusů zemědělské techniky.
„Stále platí, že očekáváme písemnou odpověď ministra zemědělství Marka Výborného na naše priority. Poté situaci vyhodnotí vedení Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Společnosti mladých agrárníků ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje,“ řekla Pánková.
Se zástupci nevládních organizací Výborný naposledy jednal v úterý. „Jakákoliv vyjádření o tom, že zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu nebo dalších nevládních organizací nejsou informováni nebo nedostali odpověď, se nezakládají na pravdě. Jednání s nimi vedu osobně, tomu dávám přednost před posíláním dopisů,“ uvedl.
Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory, a pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.
Výborný už dříve uvedl, že vláda letos přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat, zvýší investiční podporu o 1,5 miliardy korun či příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. V čem se ale se zemědělci neshodne, je podle něj vrácení daně z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem.
Podle informací Zemědělského svazu ČR jsou na 4. června naplánované protesty v Bruselu. V ten den se uskuteční i v dalších zemích EU, a to například v Polsku, Francii, Německu, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Maďarsku, Rumunsku, Řecku nebo Bulharsku. V předvečer evropských voleb chtějí farmáři znovu upozornit na své podnikatelské a existenční problémy, vyplývá z informací svazu. Předseda ZS ČR Martin Pýcha očekává, že se do evropského protestu 4. června připojí i čeští zemědělci.
Letošní mrazy poničily v Česku úrodu ovoce nebo vinné révy. Ovocnářská unie škody odhaduje za více než miliardu korun, Svaz vinařů za více než dvě miliardy korun. Ministr zemědělství zatím oznámil podporu pro ovocnáře, jeho resort na ni podle něj uvolní 70 až 100 milionů korun. Finanční ztráty ale hrozí i pěstitelům zeleniny, sdělila už dříve Zelinářské unie Čech a Moravy.
ČTK