Metody k ochraně květů jabloní, které jsou nyní na poškození mrazem nejnáchylněkší, jsou pro sadaře příliš nákladné a nevyplatí se. Řekl to majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata. V jablečných sadech v Tuchorazi na Kolínsku ráno teploty klesly na několika místech pod nulu. Škody už jsou podle Vyšaty patrné i z předešlých letošních mrazů. Přesný rozsah ale podle něj bude možné určit až na konci května nebo začátkem června.
„V několika sadových lokalitách jsme naměřili minus 0,3 až minus 0,6 stupně Celsia, přičemž květy se momentálně nachází ve fázi F2, tedy květy otevřené, a to je nejchoulostivější fáze a cokoliv pod nulu je může poškodit,“ řekl Vyšata. Přesnější odhady očekávané sklizně se podle něj ale můžou dělat až po takzvaném červnovém propadu.
Každá z metod, kterými mohou sadaři proti mrazu bojovat, má podle něj výhody i nevýhody. Sadaře ale odrazuje zejména nákladnost, platí to třeba u protimrazových svící. Například při očekávaných minus pěti stupních Celsia je podle Vyšaty potřeba použít zhruba 300 kusů svící na hektar, což vyjde na 70.000 korun na hektar a vystačí na osm hodin hoření. „Letos bychom už potřebovali čtyři kolečka, to jste v desítkách milionů,“ doplnil Vyšata. V Tuchorazi mají zhruba na jednom hektaru nachystané vodní rozprašovače, větší využití ale neplánují. „Nemáme na ně tolik vody, abychom je mohli naplno použít,“ doplnil pěstitel.
Jabloně dnes pěstují v Tuchorazi a okolí na 220 hektarech půdy, loni z nich sklidili 15.000 tun jablek, převážně v konzumní kvalitě. Poslední roky činila sklizeň podle Vyšaty ročně od 12.000 do 15.000 tun, úrodu ovlivňují zejména jarní mrazy. Naposledy mrazy uškodily výrazněji na jaře roku 2020.
ČTK