Bulharští zemědělci požadují po Evropské unii, aby přijala opatření kvůli levnějšímu obilí z Ukrajiny, které zaplavilo trhy některých evropských zemí, a poškozuje tak domácí pěstitele. Bulharská agrární komora oznámila, že pokud EU opatření nepřijme, pojedou zemědělci protestovat do Bruselu. Informují o tom bulharská média. Nespokojeni jsou i v Rumunsku.
Předseda bulharské agrární komory Kostadin Kostadinov uvedl, že pokud vláda nezakáže dovoz ukrajinského obilí, jako to udělaly Polsko, Maďarsko a Slovensko, měla by EU co nejdříve přijmout opatření, která ochrání místní trh. Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí podle informací agentury Reuters požaduje i klíčová strana rumunské vládní koalice – Sociálnědemokratická strana (PSD), která má ve vládě polovinu ministrů.
Bulharský ministr zemědělství Javor Gečev v pondělí uvedl, že je jen otázkou času, kdy vláda dovoz ukrajinského obilí zakáže. Nejprve chce ale vidět, jaké právní následky by toto opatření mělo. Evropská komise (EK) už zákaz dovozu do Polska a do Maďarska označila za neakceptovatelný.
„Požadujeme například tranzitní cla…, což by pomohlo mnohem více než peníze, které nám nabízejí,“ řekl Kostadinov bulharskému rozhlasu. Podle agentury EFE nabídl Brusel v této souvislosti Bulharsku 16 milionů eur jako kompenzace škod, ale ztráty bulharských zemědělců jsou několikanásobně vyšší.
Bulharští zemědělci si kvůli ukrajinskému obilí stěžují na porušování pravidel hospodářské soutěže. Pro ukrajinské potraviny a zemědělské výrobky totiž platí v EU od loňského května bezcelní režim, který unie zavedla kvůli pomoci Ukrajině, jež od loňského února čelí ruské invazi. Levnější obilí z Ukrajiny, které má směřovat do chudých afrických či blízkovýchodních zemí, pak zaplavilo trhy některých evropských států.
Bulharská agrární komora nechce, aby se obilné koridory do třetích zemí zastavily, a proto navrhuje například tranzitní poplatky.
ČTK